Így befolyásolja az anyatejed minőségét az étrended

Kétségtelen, hogy az anyatej a legtökéletesebb táplálék a babák számára. Azonban bizonyos, az étrendeddel kapcsolatos tanácsokat érdemes megfogadnod, ha sokáig szoptatnád gyermekedet.

„A szoptató anya táplálkozása és életmódja befolyásolja az anyatej termelődését és annak összetételét is” – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) egészséges táplálkozásra fókuszáló, Merőkanál elnevezésű projektjének friss Facebook-posztjában, amelyet az augusztus 1-je és 7-e között tartó szoptatás hete kapcsán osztottak meg. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen előnyökkel jár – rád és a kicsire nézve egyarént –, ha anyatejjel táplálod gyermekedet, valamint kitérünk arra is, hogy a szakértők szerint milyen étrendi tanácsokat érdemes megszívlelned a siker érdekében.

kisbabát szoptatnak
Nem mindegy, mit és mennyit eszik, aki anyatejjel szeretné táplálni a babáját. Fotó: Getty Images

A szoptatás számos előnnyel jár

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a legjobb, ha a babák 6 hónapos korukig kizárólag anyatejet kapnak, utána pedig legalább 2 éves korig javasolják a szoptatás folytatását, természetesen a megfelelő hozzátáplálás mellett. Az anyatejes táplálás egyébként nemcsak a babának, de az anyának is jót tesz. A legnagyobb előnyeit a Merőkanál által megosztott alábbi infografikán láthatod.

az anyatejes táplálás előnyei

A legfontosabb étrendi szabályok szoptató anyáknak

Azt, hogy a szakértők milyen étrendi szabályok betartását javasolják a sikeres szoptatás érdekében, a Heim Pál Gyermekkórház egyik cikke remekül összefoglalja. Ahogy a tájékoztatóban olvasható, a szoptató nőknek az átlagosnál körülbelül 6-700 kilokalóriával többet kell bevinniük a napi 4-5 étkezésük során, változatos étrendet követve.

De nem csak az energiaigény növekszik. A fehérjeszükséglet nagyjából napi 20 grammal, az ideális folyadékbevitel mennyisége pedig 1 literrel nő a szoptató anyák esetében. Emelkedik továbbá a A-, a C- és a D-vitaminszükséglet, valamint a cink-, a folsav-, a foszfor-, a jód-, a kalcium- és a magnéziumigény is.

„A szoptatás az egyik leghatásosabb megnyugvást adó segítség a babáknak: testi-lelki táplálék, amely biztonságérzetet, harmóniát és kötődést jelent számukra.” Mutatjuk, miért fontos, hogy anyatejet is kapjon a babád.

Mindezek mellett bizonyos élelmiszerek fogyasztását azonban mérsékelni kell. A szoptatás idején például fontos, hogy kevés fehér lisztet és cukrot tartalmazó ételt egyél. Javasolt kerülni továbbá a túl sós, fűszeres, valamint a potenciálisan puffasztó és allergizáló ételeket is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.