Az ájulás lehetséges okai

Ha az agy vérellátása már néhány másodpercig nem megfelelő, akkor elájulunk. Efféle eszméletvesztés hirtelen stresszhatás vagy akár súlyos betegség miatt is kialakulhat.

Az ájulás legtöbbször hirtelen következik be, és csak néhány másodpercig tartó émelygés vagy szédülés előzheti meg. Orvosi kifejezésben az ájulás alatt rövid ideig tartó, múló, nyom nélkül gyógyuló eszméletvesztést értünk: amennyiben néhány percnél tovább tart, úgy már tartós eszméletvesztésnek, kómának vagy sokknak kell tekinteni. Akkor alakul ki, ha valamilyen okból az agy vérellátása romlik - hogy miért következik be, az számos okra visszavezethető.

Az ájulás mögött minden esetben az húzódik meg, hogy valami miatt az agy vérellátása romlik. Azaz nem jut annyi vér az agyba, mint amennyire szükség lenne. Ennek okairól és veszélyeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Forróság, levegőtlenség

Gyerekek, fiatalok körében elsősorban a levegőtlen közeg és a nagy forróság miatti vérnyomáscsökkenés okozhat ájulást. Kis súlyú, vérszegény gyermekeket különösen megviselhetik ezek a tényezők. A tanévnyitókon, sorakozókon összeesett diákokat árnyékos, hűvös helyre kell fektetni, és felpolcolni a lábukat, hogy a megfelelő keringés helyreálljon.

Stressz

Egy erősebb stresszhatás hirtelen vérnyomás-ingadozást okoz a szervezetben, ami akár ájuláshoz is vezethet. Maga az eszméletvesztés maximum pár percig tarthat, de előfordul, hogy csak egy pár másodperces villanás. Ennek oka, hogy amint a beteg vízszintesbe kerül, javul az agyi vérellátása, és magához tér.

Az ájulás váratlanul törhet ránk
Az ájulás váratlanul törhet ránk

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Elégtelen táplálkozás

Nyár elején sokan elkövetik a hibát, hogy drasztikus diétába kezdenek, mert az áhított testalkatot már a bikiniszezonra elérnék. Az elégtelen mennyiségű vagy minőségű táplálékbevitel miatt a vércukorszint is lesüllyedhet, ami szintén ájuláshoz vezet. Ilyenkor az eszméletvesztés hosszabb ideig is eltarthat, míg a szervezet cukorhoz nem jut.

Betegségek

Nehéz egyetlen tünet alapján következtetni az ájulás okaira, amely ugyanis gyakorlatilag bármelyik belgyógyászati betegség miatt bekövetkezhet. Legtöbbször valamilyen keringési zavar, szív- és érrendszeri megbetegedés áll ilyenkor a háttérben. Néha agyi érszűkület vagy embólia válthatja ki a tünetet, illetve az agy átmeneti vérellátási zavara (TIA) - utóbbi igen veszélyes, hiszen sok esetben a stroke előfutáraként jelentkezik. Egyes mellkasi daganatok szintén okozhatnak ájulást. Ezért fontos, hogy az ájulás mögött húzódó esetleges szervi okokat egy orvos segítségével feltérképezzük!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra