Az antibiotikum hatása a fogamzásgátlóra

Egyes antibiotikumok nem kizárólag a bélflóra egyensúlyát bolygatják meg, hanem a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát is ronthatják.

Manapság az egyik legnépszerűbb fogamzásgátló módszer a tabletta, számtalan nő számára oldja meg a családtervezés kérdését, hiszen megközelítőleg 99 százalékos hatásának eredményeként biztonságot nyújt a nem kívánt terhességgel szemben.

Érdemes azonban tisztában lenni azzal, hogy a fennmaradó 1 százalékban mi akadályozhatja a fogamzásgátló tabletták megfelelő működését. Bizonyos gyógyszerek, gyógyhatású készítmények és gyógynövények is befolyásolják hatását.

A fogamzásgátló tabletták hatása sem tekinthető tökéletesnek
A fogamzásgátló tabletták hatása sem tekinthető tökéletesnek

Meglepetést okozhatnak az antibiotikumok

Közismert például, hogy az orbáncfű -tartalmú kapszulákkal, teákkal óvatosan kell bánni, mert ellentétesen befolyásolják az antibébi-tabletták működését. Vannak azonban olyan orvosságok, amelyek használatát nem lehet megkerülni - ilyenek például az antibiotikumok is, amik nem csupán a bélflóra egyensúlyára jelentenek veszélyt. Kevesen tudják ugyanis, hogy bizonyos antibiotikum-csoportok mellé kiegészítő védekezési módszert kell alkalmazni a nem kívánt terhesség elkerülése érdekében, és ciklusok közti vérzés is jelentkezhet.

A fogamzásgátló a nem várt terhesség megelőzésének egyik leghatékonyabb módja. A legtöbb mellékhatás a szedés első három hónapjában jelenik meg. De nem árt tisztában lenni a kockázatokkal. A fogamzásgátló tabletták leggyakoribb mellékhatásairól itt olvashat összefoglalót!

Oda kell figyelni a penicillinre

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"28 éves nő vagyok, kb. 7 éve szedek fogamzásgátló tablettát" - írta Orvos válaszol rovatunkba egy olvasónk. - "A legutóbbi menstruációm első napján erős vírusfertőzés jelentkezett torok- és hangszálgyulladással, lázzal. A ciklusom 6. napjától antibiotikumot szedtem 5 napig, majd ezt még hat nappal meghosszabbította az orvosom."

A kúrák alatt azonban szokatlan, a ciklus során szinte soha nem tapasztalt, hormonális változásokra utaló tünetek is jelentkeztek, a levélíró ezért fordult szakértőnkhöz. Mint kiderült, nem szabad fogamzásgátló mellé szedni a penicillineket (a kefalosporin kivételével, ez adható), a doxycylint és rifampicint - ezek ugyanis csökkenti a fogamzásgátló hatását.

A penicillinnel kapcsolatban az is kiderült, hogy nem csak a terhesség-szabályozó tabletták hatékonyságát rontja, hanem hüvelygyulladást is okoz, így nem árt alaposan tájékozódni bármilyen antibiotikumot is kell szednünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.