A tudósok már régóta keresik a magyarázatot arra a látszólagos ellentmondásra, miszerint a széles spektrumú antibiotikumok hosszútávú szedése súlyos másodlagos bakteriális fertőzésekhez vezethet. A Pennsylvania Egyetem Orvosi Karának kutatói most elárulják a titkot.
Az eredmények szerint a bélben élő "jó" baktériumok tartják készenlétben az immunrendszert, hogy fel tudja venni a harcot a kórokozó baktériumokkal. A velünk együtt élő és a "betolakodó" baktériumok közötti kényes egyensúly felborulása (például antibiotikum szedése által) az immunrendszer egyes funkcióinak károsodásához vezet.
Dr. Jeffrey Weiser mikrobiológus és gyermekgyógyász professzor az eredményeket ahhoz hasonlította, hogy egy autót is könnyebb beindítani, ha nem hideg a motor. A hosszútávú antibiotikum-szedés pedig csökkenti az immunrendszer hatékonyságát.
"Az antibiotikum kezelés egyik szövődménye a másodlagos fertőzés" - magyarázta Weiser. "Ez óriási problémát jelent a kórházakban, azonban pontos mechanizmusát eddig nem ismertük. A széles spektrumú antibiotikumok megszüntetik az immunrendszer készenlétét és az nem lesz képes gyorsan reagálni az új fertőzésekre."
Ez magyarázatot ad arra a megfigyelésre is, hogy a jó baktériumokat tartalmazó probiotikumok segítenek kivédeni az antibiotikumok által okozott negatív hatásokat. A gyors immunválaszt a jó baktériumok a fehérvérsejtekben található Nod1 sejtfehérjén keresztül befolyásolják.
A tanulmány a Nature Medicine folyóirat legújabb számában olvasható.
Animáció: HáziPatika.com