Az elhunyt orvosokkal is számolnak

Néhány kattintás a kórház honlapján, és máris nyilvánosan elérhető, hogy az adott osztályon kik az ügyeletes orvosok, mikor dolgoznak és milyen szakképesítéssel rendelkeznek - ennek így kellene működnie, de hazánkban nincs így.

Papíron 39 132-en praktizálnak

Az is kérdéses, hogy valaha bevezetik-e ezt a gyakorlatot. Pedig sokat segítene a betegeknek, sőt még az orvosoknak is, hiszen így talán nem osztanának be egy urológusrezidenst a sürgősségi ügyeletre. Ezzel a felütéssel indul a Vasárnapi Hírek cikke.

"Fontos volna, hogy a betegeket is megkérdezzék az ellátásuk minőségéről" - mondja Hegedűs Zsolt, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének alelnöke a lapnak, aki hosszú ideje harcol azért, hogy itthon is mérjék a betegelégedettséget, betegbiztonságot, és rendszeresen, érthetően publikálják azokat. Ám ezt egyelőre nem sikerült bevezetni. Pedig biztosan sokaknak lenne véleménye akár azzal kapcsolatban is, hogy milyen könnyű vagy épp nehéz orvost találni .

Aktívan praktizáló orvosnak tekintik azt is, aki már elhunyt, betegellátás orvoshiány betegbiztonság orvoselvándorlás sürgősségi egészségügy
Aktívan praktizáló orvosnak tekintik, aki külföldre ment, vagy már elhunyt

Nem tudni, hány orvos dolgozik ténylegesen

A kimutatások szerint még soha nem dolgozott ennyi orvos Magyarországon: papíron úgy tűnhet, hogy 39 132-en praktizálnak. Ha azonban a számok mögé nézünk, kiderül, hogy a valóság sokkal keserűbb. Hegedűs Zsolt szerint például messze nem életszerű ez a szám, ő maga is tapasztalja, hogy az ötöd-hatodéves medikusok fele külföldre készül . A statisztikákban ráadásul olyanokat is aktívan praktizáló orvosnak tekinthetnek, akik már meghaltak vagy gyesen vannak, esetleg külföldre mentek.

Regisztrálni ugyanis 5 évente kell az Állami Egészségügyi Ellátó Központnál, és ennyi ideig aktívnak is tekintik az orvost, függetlenül a már említett körülményektől. Valójában tehát nem tudjuk, hány orvos dolgozik ténylegesen az országban, milyen a korfa vagy a szakorvosok eloszlása, az adatok ugyanis nem naprakészek és transzparensek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Senki sem tudja, mennyi orvos van

"Azt tanácsolom azoknak, akik a statisztikákból ilyen örömhíreket tudnak gyártani, hogy látogassanak el a periféria kis kórházaiba az ellátóhelyekre, és közöljék az ottaniakkal, hogy megnyugodhatnak, mert rengetegen vannak. Már ha találnak ott valakit, akinek ezt elmondhatják" - reagált az említett hírre Sipka Balázs, a Magyar Rezidensszövetség elnöke. Ő is megerősítette, hogy valójában senki nem tudja, mennyi orvos dolgozik jelenleg az országban, de annyi biztos, hogy nagyon aszimmetrikus az elhelyezkedésük.

A legtöbben a négy egyetemi városba mennek, így a kis kórházak kerülnek nehéz helyzetbe. Több intézményben is napi szinten kritikus a helyzet az ügyeletek beosztásánál. Mint megtudtuk, a Honvédkórházban jelenleg a rezidenseket irányítják át egyik osztályról a másikra, hogy betöltsék a lyukakat. Ez persze Sipka Balázs szerint nem minden esetben jogszerű, a rezidensekre azonban óriási nyomást helyeznek a munkáltatók, hogy ebben együttműködjenek. Erre nem mindenki hajlandó - ez az egyik oka, hogy jelentős a fluktuáció a hazai intézményekben. Az is gyakori, hogy a magánszféra felé veszik az irányt azok, akiknek véget ért a szakképzésük: vagyis igencsak komoly probléma a belső migráció is.

Már nem a pénz a mozgatórugó

"Már nem is a pénz a mozgatórugó, az ösztöndíjakkal, emelésekkel és ügyeletekkel már elégséges lehet a bevétel, a legtöbben inkább a munkakörnyezetet és a szakképzés minőségét kifogásolják" - fejti ki Sipka Balázs, aki szerint kórházról kórházra "menekülnek" a rezidensek, akik végül a magánegészségügyben kötnek ki. Hegedűs Zsolt felhívta a figyelmet arra is, miszerint senki sem felügyeli, hogy egy orvos valójában mennyit dolgozik. Előfordulhat, hogy egy intézmény azért, hogy meglegyen a működéshez szükséges óraszáma, heti 40 órára jelenti be az orvost akár annak tudta nélkül. Pedig valójában csak 8 órát dolgozik az intézményben, és mellette más kórházban is tevékenykedik.

Hegedűs Zsolt szerint könnyen előfordulhat, hogy az ilyen visszaélések sokáig ki sem derülnek, ezért papíron lehetetlenül sokat dolgozik egy orvos. Ez azonban így is a jobbik esetnek számít, hiszen az sem ritka, hogy egy szakorvos a 12 órányi munka után megy át egy másik intézménybe ügyelni, és a valóságban akár 36 órás műszakot is vihet elegendő pihenés nélkül, közvetve veszélyeztetve a betegbiztonságot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.