A fertőzöttek számának robbanásszerű emelkedésével járó újabb járványhullám elindulásával fenyeget Németországban az új típusú koronavírus új mutációinak megjelenése. Ez a folyamat már végbement néhány európai országban, és drámai mértékben megemelte a betegek számát, ez pedig katasztrofális hatást gyakorolt az egészségügyi rendszerre - ismertette Angela Merkel, leszögezve, hogy ezt meg kell akadályozni Németországban. Véleménye szerint csak akkor szabad lazítani a korlátozásokon, amikor a helyi egészségügyi hivatalok ismét fel tudják tárni és meg tudják szakítani a fertőzési láncolatokat. "Nagyon-nagyon óvatosnak kell lennünk, hogy ne essünk vissza ismét az exponenciális növekedés szakaszába" - jegyezte meg.
Marad a szigor
A koronavírus-járvány miatt korábban bevezetett szigorú korlátozások február közepén lejárnának, de a szövetségi kormány döntése alapján legalább március 7-éig meghosszabbítják az intézkedéseket, és csak akkor lazítják, ha 35 alá süllyed és tartósan, legalább három napon keresztül ezen a szinten marad a megelőző hét napon regisztrált új koronavírus -fertőzöttek százezer lakosra vetített száma. Ez jelenleg 68-on áll, egy hónapja pedig 130 felett volt. A kancellár saját bevallása szerint a második hullám elején nem voltak kellőképpen körültekintőek és gyorsak a döntéshozók, hiszen nem állították le időben és következetesen a társadalmi és gazdasági életet, hogy csökkentsék a fertőzésveszéllyel járó érintkezések, találkozások számát. Ezért indult robbanásszerű növekedésnek az új esetek száma, ami súlyos terhelés alá helyezte az egészségügyi ellátórendszert. A december közepén elrendelt országos zárlattal viszont sikerült a "trendforduló", a járványügyi adatok folyamatosan javulnak. Az új mutációk szétterjedésével azonban veszélybe kerültek az eredmények - fejtette ki a kancellár.
"Az idei tél kemény"
A kancellár arról is beszélt, hogy az idei tél kemény, és ez most nemcsak az időjárási megpróbáltatásokra értendő. Az emberek frusztráltak, magányosak, szabadságjogaik erősen korlátozottak, pénzügyi és egzisztenciális gondok gyötrik őket, ráadásul már 60 ezernél is több embert, házastársat, gyermeket, barátot és kollégát kell gyászolni a koronavírus-járvány pusztítása miatt. Azonban a korlátozások még néhány hétig történő fenntartása jobb megoldás, mint a nyitás és a szigorítás állandó hullámázása - véli Angela Merkel.
Koronavírus-vakcinák: "az EU túl optimista volt". A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!