Az izombénulás első jelei

Az izomműködés teljes vagy részleges hiánya általában maradandó betegség, amely kezelése nagyban függ a bénulást kiváltó okoktól.

Amikor a beteg nem képes akarattal megmozdítani izmait, és orvosi vizsgálattal sem mutatható ki akaratlagos mozgás, izombénulásról van szó. Az izmok állapotától függően lehet spasztikus (görcsös) vagy petyhüdt, teljes vagy részleges bénulás , érintheti az egyik, vagy mindkét testfelet, egy-egy végtagot, vagy végtagrészt. A bénulás érzészavarral is társulhat. Amennyiben az állapot tartós ideig fennáll, az izomerő kiesése miatt izomsorvadás alakul ki.

A Bell-féle arcidegbénulás az esetek 80 százalékában fokozatosan meggyógyul, a gyógyulás ideje rendszerint nem haladja meg a két hónapot. Hogy mi is ez a betegség, miért alakul ki, és hogyan kezelhető, arról az alábbi cikkünkben írtunk!

Az izmok akaratlagos mozgatását számos ok akadályozhatja, leginkább a mozgatóidegek károsodása, izombetegségek (dystrophia) vagy a mozgást irányító agyi központ zavara áll a háttérben. Legtöbbször olyan központi idegrendszeri kórképek vannak a háttérben, mint a stroke , agyvérzés, fertőzés, gyulladás (például agyhártyagyulladás), szklerózis multiplex, gerincvelő vagy perifériás idegsérülés, illetve megbetegedés. A porckorongsérv által nyomott ideggyök szintén okozhat izombénulást, de okozhatják anyagcsere betegségek, daganatos betegségek is. Lefolyásuk különböző súlyosságú.

Többféle központi idegrendszeri kórkép lehet felelős az izombénulásért
Többféle központi idegrendszeri kórkép lehet felelős az izombénulásért

Az olyan örökletes betegségek, mint a Duchenne-féle izomdystrophia, a Duchenne-kór és a Becker-féle izomdystrophia, az SMA (spinális izomatrófia) és az ALS (amyotrophias lateralsclerosis) szintén izombénulással járhatnak. A Guillain-Barré-szindróma szintén gyorsan rosszabbodó, néha bénuláshoz vezető izomgyengeséget okoz. Az olyan autoimmun-betegségek, mint a Myasthenia gravis (MG), szintén kóros izomgyengeséggel, bénulással járhat.

Az izombénulás korai tünetei

Amennyiben tartós zsibbadást , izomgyengeséget, átmeneti mozgásképtelenséget tapasztal, forduljon orvoshoz! Diagnózisa és kezelési lehetőségeit nagyban meghatározzák a kiváltó háttérbetegségek. Az izombénulás a legtöbbször maradandó, bár egyes funkciók a terápiák hatására visszatérhetnek, amennyiben addigra nem sorvadtak el teljes mértékben az izmok.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nemcsak a végtagok bénulhatnak, amikor valakinek kötött az egyik szeme, azaz nem tudja ugyan úgy mozgatni, mint a másikat, szemizom bénulás áll fenn. Bizonyos kórképeknek átmeneti tünete lehet, ilyen a narkolepszia , amely során rövid ideig erős izomgyengeség vagy izombénulás lép fel. Az Addison-kór vagy mellékvesekéreg elégtelenség klinikai tünetei többek között a gyengeség, fáradékonyság, izomgyengeség, izombénulás. A járványos gyermekbénulás ma már védőoltással megelőzető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.