Az orvos, aki álomba ringat

A tervezett műtétek előtt az aneszteziológus dönti el, a beteg műthető állapotban van-e, és ha igen, milyen altatási, érzéstelenítési mód a legmegfelelőbb számára. Az altatóorvos végig a beteg mellett marad, egész az ébredésig.

Az aneszteziológia az orvostudomány érzéstelenítésre szakosodott ága. Érdekesség, hogy az anesztézia görög eredetű szó, jelentése: "érzés nélküli". Az aneszteziológus, köznyelven altatóorvos, fő feladata a műtéti beavatkozások alatt és után a fájdalom megszüntetése és csillapítása, valamint a beteg életműködéseinek ellenőrzése, egyensúlyban tartása. Az aneszteziológus egyben intenzív terápiás szakember is, így a kritikus állapotú, intenzív osztályokon kezelt betegek ellátásában is jártas.

Műtét előtt

A tervezett műtét előtt a kivizsgálás része az aneszteziológiai vizsgálat. Mint dr. Szabó Károly sebész, aneszteziológus a HáziPatika.com-nak elmondta, a laborvizsgálatok, röntgen- és ultrahangeredmények ismeretében fizikális vizsgálatot, illetve EKG és terhelést végeznek a betegen, szükség esetén kiegészítő vizsgálatokat (pl. szívultrahang, légzésfunkció) kérhet.

Az aneszteziológus ezt követően állapítja meg, hogy a beteg alkalmas-e a műtétre, illetve - a sebésszel egyeztetve - dönt arról, hogy (a betegség függvényében) milyen fajta altatást válasszanak. Ezt követően előírja az előkészítéskor adandó gyógyszert. Az aneszteziológus a műtét alatt végig, altatás esetében egészen az ébredésig a beteg mellett van, figyeli állapotát.

Így dolgozik az aneszteziológus

Az aneszteziológusok által alkalmazott fájdalomcsillapítási és érzéstelenítési módszerek attól függően különböznek, hogy kiterjednek-e az egész testre (általános vagy helyi érzéstelenítés), illetve a beteg tudata megmarad-e a beavatkozás során vagy sem.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Általános anesztézia, narkózis (altatás) folyamán a beteg intravénásan vagy maszkon keresztül adagolt altatószerek hatására a tudatát és a fájdalomérző képességét is elveszíti. Sokszor szükséges a beteg izmainak ellazítása is izomrelaxáns gyógyszerekkel. Ilyenkor a légzőizmok sem működnek, ezért műtét alatt gépi lélegeztetés szükséges. A műtét végére az adagolt gyógyszerek hatása csökken, vagy az altatóorvos felfüggeszti az altatást, így visszatér a beteg saját légzése és tudata. A módszer gyakran alkalmazott megoldás hasi, mellkasi műtéteknél.

Másik módszer az úgynevezett spinális és epidurális anesztézia (EDA). Az ún. gerincközeli érzéstelenítési módoknál egy vékony tű segítségével a gerinccsatorna megfelelő szakaszába adják be az érzéstelenítőt, így a gerincvelőben futó idegek blokkolásával érik el a fájdalomcsillapító hatást. A beteg tudata a spinális és epidurális anesztézia során megmarad. Ez a császármetszések alatt alkalmazott érzéstelenítés egyik leggyakoribb módja.

A perifériás idegblokád általában végtagi műtéteknél alkalmazott eljárás, melynek lényege, hogy csak a műtéti terület beidegzését ellátó perifériás idegrostok működését függesztik fel érzéstelenítők segítségével. Az úgynevezett infiltrációs érzéstelenítés során a beavatkozás helye körül a bőrbe érzéstelenítőt (pl. lidocain) injekcióznak, így csak az adott kis terület lesz érzéketlen. Jellemzően bőrsebészeti beavatkozások során használt módszer és általában az operáló orvos alkalmazza.

Dr. Szabó Károly 1946-ban született, a SOTE-n végezte orvosi tanulmányait. Aneszteziológiából és általános sebészetből szakvizsgázott. Több mint 30 éves klinikai tapasztalattal rendelkezik, vezette a móri kórház sebészeti osztályát is, jelenleg Gyöngyösön dolgozik sebészként. A Magyar és a Nemzetközi Sebésztársaságnak is tagja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.