Az év végi ünnepek, a Karácsony és az Újév nem csak a pénztárcánkat terheli meg, hanem szervezetünket is. Mi magyarok (is) szeretünk jókat enni, jókat inni és a meghitt ünnepek sem mentesek a mulatástól. Ugyanakkor közismert, hogy a magyar konyha messze nem mentes a zsíros, fűszeres ételektől, az étvágygerjesztőktől és a nehéz ételek által megkívánt alkoholos italoktól, de nem ez jelenthet veszélyt, hanem az ételek mennyisége is.
S bár a felnőtt lakosság jelentős része szenved valamilyen betegségben (testsúlyfelesleg, magasvérnyomás, szív-érrendszeri betegség, cukorbetegség, valamilyen májbetegség, epekövesség, vesebetegség) és ezért meglehetősen sok gyógyszert is fogyaszt, a kettő kapcsolatáról kevés szó esik.
Tudni kell, hogy - ahogy mondani szokták - amelyik gyógyszernek nincs mellékhatása, annak hatása sincs. És ez igaz is, ha elolvassuk a gyógyszerismertetőket. A gyógyszerek adagjának megállapítása során figyelembe kell venni nem csak az alapbetegséget, hanem az esetleges máj-, vese- vagy gyomor-bél betegséget. A gyógyszerek jelentős része a májban átalakul, ott válik hatásos molekulává, illetve ott bomlik le és többnyire a vese választja ki.
Számos gyógyszer hatását erősíti vagy gyengíti az elfogyasztott ital vagy étel. Talán közismert, hogy az alkohol az altató-és nyugtatószerek hatását jelentősen fokozza, márpedig ezeket a gyógyszereket nagyon sokan szedik. Ennek a súlyos következménye magyarázat nélkül is érthető. Nem sokan gondolnak arra, hogy a véralvadásgátló szerek rendszeres szedése mellett nagyobb mennyiségű alkoholos ital fogyasztása esetén súlyos gyomorvérzéssel is lehet számolni. De nélküle sem ritka a rövidebb-hosszabb idő után fellépő hányás, hasmenés.
Kevesen tudják - még az orvosok között sem eléggé közismert - hogy bizonyos táplálék-kiegészítők, ivóitalok, teák a gyógyszereknek a bélből való felszívódását gátolhatja, vagy megakadályozza, így a gyógyszer kívánt hatása elmarad, nem is említve azt, hogy némelyik említett élvezeti cikknek közvetlen májkárosító hatása is lehet.
A zsíros és fűszeres ételek, a hagyományos töltött káposzta, főleg alkohollal együtt máj-, epe- és hasnyálmirigybetegek esetében súlyos, életet veszélyeztető hasnyálmirigy-gyulladáshoz vezethet. De önmagában a szokatlan nagy mennyiség is okozhat gyomor-bél panaszokat.
Persze lehet a nagy evéseknek diagnosztikai értéke is, hiszen az orvosok jól ismerik az epeköves görcsök halmozódását a nagy ünnepek után. Ezek a panaszok mindig rosszkor jelentkeznek, különösen akkor, amikor a családi együttlét boldog nyugalmát zavarja meg. Ilyenkor a kórházak is csak ügyeletet teljesítenek, tehát a betegek nem ideális körülmények között kapnak ellátást.
És akkor jön a másnap, a harmadnap, amikor a maradékot is el kell pusztítani! Még ki sem hevertük az előző napi megpróbáltatást, máris élünk a "kutyaharapást a szőrivel" mondás biztató szavaival. De gondoljunk arra is, hogy a könnyen romló, helytelenül tárolt ételek még a további ünnepnapokat is keservessé teheti.
Az elfogyasztott nagymennyiségű csípős ételek és italok nem hagyják érintetlenül a keringési szerveket sem. Nő a pulzusszám, emelkedik a vérnyomás, a rekeszizom magas állása rontja a keringést és a légzést, ezért a szív- és érrendszeri betegségekben, magasvérnyomásban nem ritka a heveny rosszullét, esetleg súlyosabb tünetek is kialakulhatnak.
Az is gyakori, hogy a kedvelt karácsonyi halászlé mohó fogyasztása sodorja veszélybe a beteget. A nyelőcsőben megakadt halszálkát csak nyelőcsőtükrözéssel sikerül eltávolítani, de a bélben továbbhaladó halszálka átfúrhatja a vékonybelet vagy a vastagbelet, ami életveszélyes hashártyagyulladáshoz vezet. Ezért a szálkás halételek fogyasztásakor ügyeljünk arra, nehogy véletlenül szálkát nyeljünk. Fokozottan ügyeljünk a gyermekekre!
Nem szabad megfeledkezni a cukorbetegekről. Kedvenc karácsonyi süteményünk a beigli, magyarul a diós vagy mákos tekercs. Nem akarom cukorbetegségben szenvedő embertársaimat eltiltani a finom csemegék fogyasztásától, de a mértéktelen süteményfogyasztás a szervezet cukorháztartását felboríthatja, ami gyakran orvosi beavatkozást igényel.
Most is fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a hozzá nem értők által gyártott, bizonytalan eredetű, olcsó ételek, és alkoholos italok fogyasztása nagy veszéllyel jár, ahogyan ezt az elmúlt években sokszor tapasztalhattuk. Ezért inkább együnk, igyunk kissé kevesebbet a drágább jóból, mint sokat az olcsó rosszból.
Ha összeadjuk az ételek mennyiségével, minőségével, az alkohollal, a gyógyszerekkel és az eddig nem említett dohányzással együtt járó káros következményeket, akkor nyilvánvalóvá válik mindenki számára, hogy egy ilyen többnapos ünnep merénylet az egészségünk ellen.