Benőtt köröm: irány az orvos, ha ezt tapasztaljuk

A benőtt köröm az egyik leggyakoribb probléma, amellyel felkeresik a sebészetet. Mitől alakul ki ez a fájdalmas elváltozás, és mikor kell felkeresni egy sebészt miatta?

Benőtt körömről akkor beszélünk, amikor a körömlemez belenő a környéki bőrbe. A probléma általában a nagylábujjunkon jelentkezik, és igen sok fájdalmat és kellemetlenséget okozhat. Az általunk megkérdezett sebész szakorvos szerint ez az egyik leggyakoribb probléma, amellyel felkeresik a sebészetet. A szakértő a kezelés kapcsán is megosztott néhány fontos tudnivalót.

lábfej, cipő
A benőtt köröm sok fájdalmat és kellemetlenséget okozhat. Fotó: Getty Images

A probléma hátterében több dolog is állhat, például veleszületett ok lehet az erre hajlamosító körömforma. A szoros, hegyes orrú cipő viselése szintén elősegítheti a probléma kialakulását, ahogy a korábbi sérülés miatti körömdeformitás, vagy az ujjak/láb ortopédiai deformitásai. Leggyakrabban azonban a nem megfelelő körömvágási technika (a körömszélek lekerekítése) felelős a fájdalmas állapotért.

Tünetek, amelyekkel sebészhez kell fordulni

A benövés igen fájdalmas, továbbá gyulladást is okozhat, amely egy idő után nagyobb területre is kiterjedhet, a seb gennyedzővé válhat. Ha elhanyagoljuk, megnő az elfertőződés veszélye, a tályogossá váló benőtt körömrészt pedig csak szakember tudja eltávolítani. Szélsőséges esetben a gyulladás a csonthártyára vagy a csontra is ráterjedhet.

"Ha az érintett ujjon nyomásérzékenység, járás közbeni fájdalom jelentkezik a köröm melletti lágyrészek vörösségével, duzzanatával, esetleg gennyes váladékozással kiegészülve, akkor mindenképpen érdemes sebészhez fordulni. Nem kezelt esetben folyamatos váladékozásra és granulációs szövet, úgynevezett vadhús kialakulására kell számítani" - magyarázta a sebész.

Így zajlik a műtét

Egy érzéstelenítő injekció beadása után a benőtt körömszélt teljes hosszában kimetszik, eltávolítják a túlburjánzott szöveteket is. Az érzéstelenítés folyamata kezdetben pár másodpercig kellemetlen, fájdalmas lehet. Ezt követően már legfeljebb tompa nyomást tapasztalhat a páciens a sebészi beavatkozás ideje alatt. 

A kontrollvizsgálatig teendő nincs a kötés szárazon tartásán kívül. A kontrollt, kötéscserét követően a váladékozás megszűnéséig napi zuhanyoztatás, fertőtlenítés, kötözés szükséges a sebész szakorvos szerint. "A beavatkozás után minden esetben gyógypedikűrös felkeresését javaslom a helyes körömvágási technika elsajátítása érdekében. Gyógypedikűrös segítségével, speciális eszközökkel a köröm növekedése megfelelő irányba terelhető" - mondta el a szakember.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.