Bespájzoltak gyógyszerekből a magyarok

Ezért zuhanhatott áprilisban akkorát a támogatott vényköteles gyógyszerek forgalma.

A márciusi, 50 milliárdot is meghaladó forgalom után áprilisban csak 45,1 milliárd forintnyi összegben fogytak a támogatott vényköteles gyógyszerek, igaz, a 11 százalékos visszaeséssel együtt is 5,5 százalékos 2020 áprilisához képest a növekedés - írja a napi.hu , a Hiflylabs legfrissebb elemzésére hivatkozva.

Létezhet-e gyógyszer mellékhatások nélkül? Miért válthatnak ki a legegyszerűbb készítmények is kellemetlen tüneteket és mit tehetünk, hogy minimalizáljuk a hatásaikat? Kattintson!

A visszaesés okai

A gyenge áprilisi számok mögött az előző havi nagy számok állhatnak, márciusban a lakosság több hónapra előre kiválthatta a szükséges gyógyszereket. Áprilisban csúcson volt a koronavírus-járvány is, ez szintén visszavetette a patikába járást. A gyógyszerforgalom hosszú, illetve középtávú folyamatait figyelembe véve, 2021 áprilisában az átlagos növekedési trendnél gyengébben teljesítettek a gyógyszereladások.

Nyílik az olló

Áprilisban 14,1 millió doboz vényköteles támogatott gyógyszer fogyott itthon, csaknem 13 százalékkal kevesebb, mint márciusban. A dobozok eladásának volumene pedig 1,1 százalékkal volt magasabb az előző évi számánál. A gyógyszerforgalom és a dobozeladások növekedéseiből jól látszik, hogy lassulás esetén a gyógyszerdobozok száma nagyobb mértékben esik vissza, mint a forgalmi érték. Az adatok alapján megállapítható, hogy a dobozeladások és a gyógyszerforgalom közötti növekedési olló egyre csak nyílik, amit elsősorban a gyógyszerárak emelkedése vezérel - írja elemzésében a Hiflylabs.

A koronavírus-járvány visszavetette a patikába járást.
A koronavírus-járvány visszavetette a patikába járást. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Van, ahol a drága gyógyszerek is jól fogynak

Áprilisban az előző hónaphoz képest minden megyében csökkent a támogatott vényköteles szerek eladása. A legkisebb mértékű, 6,6 százalékos visszaesést Nógrád megyében, míg a legnagyobb mértékű, 13,4 százalékos csökkenést Zala megyében mérték. Budapesten magas az egy főre jutó gyógyszerforgalom (5 370 forint), viszont igen alacsony az egy főre eső dobozeladás mértéke havonta (1,42). Ezekben a kategóriákban Baranya (5 560 forint; 1,89) és Csongrád (5 550 forint; 1,82) megyében a legmagasabbak a számok, ahol a relatíve alacsony népesség mellett működnek a nagy vidéki kórházaink. A két déli megyében a népesség méretéhez képest sok és drága gyógyszer fogy, amely a többi között a nagy vidéki kórházak gyógyszerigényének tudható be. A megyék között az egy főre jutó forgalom esetén a nógrádiak a sereghajtók a havi átlagos 3 740 forintos költésükkel. Azonban a nógrádi alacsony költés mellé egy viszonylag magas 1,66 havi dobozfogyasztás társul. Vagyis a nógrádiak az átlagnál több dobozzal, de a megyék között a legalacsonyabb áron vásárolnak.

A nőgyógyászati és urológiai készítmények hasítanak

Áprilisban az előző hónaphoz képest az összes nagy súlyú kategóriában lassulást mutattak az adatok, az előző évhez képest pedig növekedés látható a daganatellenes szerek kivételével, amely csoport 1,7 százalékkal visszaesett, részben az előző havi gyógyszer-felhalmozás eredményeként. Jelentősen csökkent az előző hónaphoz képest a kissúlyú, szisztémás fertőzésellenes szerek (21 százalék) forgalma, elsősorban az antibakteriális szerek csökkenése miatt.

Az előző évhez képest nagymértékben emelkedett a szintén kissúlyú, urogenitalis rendszer és nemi hormonok szereinek (45,8 százalék), illetve a mikrosúlyt képviselő parazitaellenes készítmények (50,5 százalék) forgalma. Az előző csoporthoz tartoznak például a nőgyógyászati és urológiai készítmények, míg az utóbbihoz a féregűzők és parazitaellenes szerek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.