Betegen a munkahelyen

Aki rövid lefolyású betegsége idején is kénytelen dolgozni, annak hosszú távon negatív következményekkel kell szembesülnie - erre hívják fel a figyelmet Victoria Egyetem kutatói a British Medical Journal című lapban.

Kevin Dew professzor szerint komolyan kell venni ezt a jelenséget - amit a szakirodalom "presenteeism" néven ismer -, mivel számos egészségügyi, illetve a munkahelyi hatékonyságot érintő következménye lehet. "Ez egy összetett jelenség, amit többféle szintről kell megközelíteni, hiszen befolyásolhatja a munkahelyi kultúra, a munkahelyi szabályzat és a háziorvos hozzáállása is" - számolt be róla a professzor.

Számos bizonyíték van rá, hogy ha valaki betegen is bejár dolgozni, annak csak romlik az állapota, mozgásszervi fájdalmak, fáradtság, depresszió és szívkoszorú problémák is jelentkezhetnek nála. A "presenteeism" bizonyos munkakörökben gyakoribb, főként ott, ahol a munkakör részét képzi a másokról való gondoskodás, tanítása. Ezek a munkavállalók nagyobb felelősséget éreznek azok iránt, akikkel törődniük kell. Hasonló módon azok is hajlamosabbak betegen dolgozni, akiknek nincs segítségük, és hiányzásuk ideje alatt a munka felhalmozódik. További befolyásoló tényező a csapatmunka, ahol elvárják, hogy mindenki mindig jelen legyen, valamint az elbocsátásoktól való félelem, illetve az a munkahely, ahol az előléptetés reményében nem akarnak hiányozni a dolgozók.

Dew professzor szerint a munkahelyi személyzetnek segítenie kellene abban, hogy a fáradt, kimerült dolgozóknak legyen idejük a felépülésre, a rossz egészségi állapotban levő munkatársakra pedig különösen nagy figyelmet kellene fordítani, mert bár rövidtávon lehet, hogy pozitív hatással bír a "presenteeism", hosszú távon egészen biztosan számolni lehet a káros következményekkel.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra