Betegséget okozhatnak egyes kozmetikumok

Meglepő eredményre jutottak nemrég a Michigani Egyetem kutatói. Vizsgálataik során összefüggést találtak egy vegyi anyag és egy krónikus betegség között.

A cukorbetegség kialakulását számos életmódbeli tényező befolyásolja. A táplálkozásunk, a fizikai aktivitásunk és az alvási szokásaink mind kihatnak az anyagcserénkre, illetve annak esetleges zavaraira is. Most azonban úgy tűnik, egy újabb rizikófaktort azonosítottak  Michigani Egyetem tudósai. Kutatásuk során ugyanis összefüggést találtak a nők felnőttkori cukorbetegsége és a számos kozmetikumban megtalálható egyik vegyi anyag, a ftalát között.

fiatal lány sampont vásárol
Betegséget okozhatnak egyes kozmetikumok. Fotó: Getty Images

Mik azok a ftalátok?

A ftalátok olyan szerves vegyületek, amelyek lassú, de hosszú ideig tartó párolgással szabadulnak fel a termékekből – derül ki a vonatkozó Wikipédia-szócikkből. Az ipar elsősorban lágyítószerként használja ezeket az anyagokat, ugyanis rugalmasabbá teszik a  műanyagtermékeket. Gyakran megtalálhatóak egyebek mellett a PVC-padlók, a lambéria, a műanyagburkolatok, az oxigénmaszkok, a katéterek, a vértasak, vagy egyes gyermekjátékok összetevői között, de műszaki cikkekben, ételtárolókban, ruhákban és az élelmiszerek csomagolásában is előfordulhatnak. A kozmetikai termékek közül pedig jellemzően az illatosított samponokba, balzsamokba, parfümökbe, körömlakkokba, haizselékbe és hajlakkokba kerülnek ftalátok.

A ftalátok tehát széleskörűen felhasználható anyagok, amelyek segítenek a műanyagtermékek élettartamának növelésében. A probléma ott kezdődik, hogy ezek be tudnak jutni a szervezetünkbe – mindennapi használati tárgyaink megérintésével, belégzéssel vagy akár az ételek és italok elfogyasztásával. Ha pedig már az emberi testbe kerültek, ott bizony komoly problémákat okozhatnak – a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) tájékoztatása szerint az alábbiakat:

  • növelhetik a meddőség, a policisztás ovárium szindróma (PCOS) és az endometriózis kialakulásának kockázatát,
  • csökkenthetik a spermiumszámot,
  • megzavarhatják a hormonrendszer működését,
  • befolyásolhatják a nemi fejlődést,
  • befolyásolják az anyagcsere-folyamatokat, elhízást okozhatnak,
  • képesek átjutni a placentán, így károsíthatják a magzatot,
  • akadályozhatják az idegrendszer egészséges fejlődését,
  • kiválthatnak figyelemzavart, hiperaktivitást, autizmust, tanulási nehézségeket is.

Újabb kockázatra derült fény

A Michigani Egyetem 6 éven át tartó kutatásába több mint 1000 nőt vontak be. Az alanyok vizeletmintájából megállapították, hogy szervezetükben lévő ftalátok szintjét, illetve megvizsgálták annak következményeit. Megállapításuk szerint az átlagosnál magasabb ftalátszinttel rendelkező nőknél 30-63 százalékkal nagyobb a cukorbetegség kialakulásának kockázata. A vizsgálat ideje alatt 61 nőnél alakult ki cukorbetegség.

A nehezen lebomló ftalátok egyébként más kutatások szerint gyakorlatilag minden ember vérében, a házi porban és az élővizekben is kimutathatóak. Egyes ftalátok használatát ugyan már korlátozzák az Európai Unióban (EU) – így számos ftalát már nem fordulhat elő a gyermekjátékokban, az élelmiszerrel érintkező műanyagokban és a kozmetikumokban –, azért még így is érintkezhetünk ezekkel, főleg akkor, ha nem vagyunk elég tudatosak a vásárlás során.

ftalátok

Hogyan csökkenthetjük a veszélyt?

A szakértők azt javasolják, hogy a műanyag termékek helyett inkább a természetes anyagból készült, illetve a „PVC-mentes” és „ftalátmentes” használati tárgyakat, játékokat és kozmetikumokat részesítsük előnyben. „Mivel a házipor is tartalmazhatja ezeket a vegyületeket, ezért rendszeres takarítással, nedves kendővel történő portalanítással csökkenthető a mennyiségük” – figyelmeztetett az NNK.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.