A probiotikus italok és a joghurtok egyértelműen jó hatással vannak az egészségre, megváltoztatják a baktériumok összetételét a belekben és a zsírfelvételt - állapították meg brit kutatók, akik azonban változatlanul nem tudják megmagyarázni, mi ennek a jótékony hatásnak az oka és a módja.
Nagy-Britanniában becslések szerint kétmillió ember fogyaszt probiotikus italokat, porokat és tablettákat, valamint joghurtot. Sok szakértő azonban azt állítja, hogy ez nem több pénzpazarlásnál, ezek a termékek ugyanis túl kevés baktériumot tartalmaznak ahhoz, hogy hatásosak legyenek.
Mi az a probiotikus? A probiotikus kifejezés görög eredetű, jelentése az életért, az élet számára. Kezdetben az állatgyógyászatban és az állattenyésztésben jelöltek ezzel az elnevezéssel olyan táplálék kiegészítőket, amelyek segítették a bélflóra kívánatos egyensúlyát fenntartani a szervezetben.
Az utóbbi tíz évben a probiotikumokat úgy definiálják, mint olyan élő mikroorganizmusokat, amelyek ha kellő mennyiségben kerülnek a bélbe, jótékony hatásúak az egészségre. A szervezetbe vagy szárított formában (pl. kapszulázva), vagy olyan tejtermékekkel kerülnek, amelyeket a megfelelő mikroorganizmusok közreműködésével állítottak elő.
Az emberi bélflóra eredetű probiotikus mikroorganizmusokat ezért mind gyakrabban használják a tejipari termékek előállításához. Egy most befejezett kutatás szerint azonban nincsen igazuk: a probiotikus italok és a joghurt igenis egyértelműen jó hatással van az egészségre. "Néhányan azzal érvelnek, hogy a probiotikus kiegészítők képtelenek megváltoztatni a belek mikroflóráját, mivel egy doboz joghurt ugyan legalább egymilliárd baktériumot tartalmaz, a belek viszont több száz trilliót. Ennek ellenére kiderült, hogy ez nem igaz" - állítja a kutatást vezető Jeremy Nicholson.
A Molecular Systems Biology című szaklapban közölt beszámoló szerint az is kiderült a kutatásból, hogy a különböző probiotikus baktériumtörzsek különböző módon hatnak a szervezetre. Ez pedig azt is jelenti, hogy egyes igények kielégítésére különböző kiegészítőket lehet kifejleszteni.
Az már korábban bebizonyosodott, hogy a probiotikus kiegészítők segítenek például az olyan betegségek kialakulásának megelőzésében, mint a fekélyes vastagbélgyulladás, megvédik a gyerekeket az allergiától és talán még a vastagbélrák veszélyétől is megóvnak.
Különösen fontos az idősek számára a fogyasztásuk, a korral ugyanis folyamatosan csökken a szervezetben a hasznos baktériumok száma. Emellett ezek a szerek ajánlottak azoknak is, akik antibiotikumot szednek, mert a gyógyszer válogatás nélkül elpusztítja a hasznos baktériumokat is.