Komolyabb fellépést ígér a várólistákat manipuláló kórházakkal szemben a kormány: áprilistól pénzbüntetésre számíthatnak azok az intézmények, amelyek nem a lehető legkorábbi időpontot adják a betegeknek - írja a Népszava .
Furcsaságok a várólistákon
A humánminiszter és az egészségügyi szakállamtitkár a múlt héten jelentette be, hogy a statisztikák szerint a tizenhárom várólistacsoport felében egy hónapnál rövidebb a várakozási idő. Miközben azt állították, hogy a legkevesebb átlagos várakozási idő - nyolc nap - a gerincsérv-műtéteknél volt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján régiónként más, de többségénél ennél hosszabb 9-51 napos átlagos várakozási idők szerepeltek. Van olyan régió, ahol a nyilvános adatközlés szerint például a csípőprotézisre 570 napot is várni kell, míg az egészségügyi kormányzat 88 napról beszélt.
A Népszava szerint már dolgoznak az ellentmondás feloldásán. Áprilisban pedig a finanszírozó élesíti az új várólista regisztráló-elszámoló rendszerét. Ettől kezdve az az orvos, aki a legkorábbi szabad hely helyett későbbre adna időpontot a betegének, hibajelzést kap, és a rendszer nem is engedi majd beírni az esetet. Hogyha pedig egy pácienst az eredeti időpontnál előbbre vesznek a műtőben, annak ellátását a biztosító nem fizeti ki mindaddig, amíg tisztázódik, hogy mi okból történt ez a változás.
Amennyiben ezt nem sikerül megfelelően megindokolni, a biztosító nem fizet, sőt meg is bírságolja - esetenként nagyjából 40 ezer forintra - a szolgáltatót. Reményeik szerint ezzel a várólisták manipulálását is visszaszorítanák, és valóban a legsürgősebb esetek kerülnének legkorábban a műtőkbe.