Finn kutatók olyan célzott gyógyszer kifejlesztésén dolgoznak, amely segítséget nyújthat a dohányzásról leszoktató kezelésben. Az új szer lelassítja a nikotin-anyagcserét.
A nikotin gyorsan felszívódik a szájüreg nyálkahártyáján keresztül, leginkább a tüdőben, ahonnan hamar áthalad a szervezeten, és eljut az agyba. Amint a nikotin eljut a májba, a CYP2A6 nevű enzim lebontja. Kanadai kutatások korábban azt mutatták, hogy a nikotint lebontó CYP2A6 enzimet gátló gyógyszerek segíthetnek a dohányosok nikotinvágyának csökkentésében. A jelenleg rendelkezésre álló CYP2A6-gátlók azonban túl sok mellékhatásuk miatt nem alkalmasak a dohányzásról leszoktató terápiákhoz.
"Egy olyan CYP2A6-gátló gyógyszer fejlesztésén dolgozunk, amely csak a test bizonyos részeiben fejti ki hatását. Most fejeztük be négyéves kutatásunkat, és több ilyen molekulát is kifejlesztettünk. Természetesen még rengeteg időt és pénzt kell ráfordítani arra, hogy ezekből a molekulákból egy célzott gyógyszert állítsunk elő" - nyilatkozta Hannu Raunio, a finn kutatócsoport vezetője.
Az ismert dohányzásellenes terápiák a dohányzás abbahagyására összpontosítanak. A leggyakoribb gyógyszerek a nikotin, a buproprion és a varenicline. A gyógyszerészeti nikotintermékek célja az elvonási tünetek enyhítése és megelőzése, ami felkészít a leszokásra.