CT és MRI: mire számíthat a magyar beteg?

Magyarországon a képalkotó diagnosztikai vizsgálatok többsége kevés intézményben és alacsony gépszám mellett működik. Ez utóbbi hiányosságot magas kihasználtsággal igyekeznek ellensúlyozni.

Itthon a képalkotó diagnosztikai kapacitás heti óraszáma 60 ezer körül mozog. A vizsgálatok kétharmada közfinanszírozásból valósul meg, egyharmada pedig magánfinanszírozásból - írta meg a Világgazdaság az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) koordinálásával készített átfogó jelentés alapján. Az adatok szerint az óraszámok zömét az ultrahang és a röntgendiagnosztika adja, ezzel szemben a komputertomográfia (CT), a mágnesesrezonancia-vizsgálat (MRI) és a nukleáris medicina együttesen is alig haladja meg a 20 százalékot.

Miként zajlanak a CT-, PET-CT- és MRI-vizsgálatok? Részletek itt.

A jelentés kitér a többi visegrádi országra is. Érdekesség, hogy míg például 2003-ban Magyarország CT-MRI-gépparkja a lakossággal arányosan számítva magasabb volt, mint Lengyelországé, addig mostanra itthon egymillió lakosra 11, a lengyeleknél viszont 23 készülék jut, ami a legmagasabb a V4-ek között.

Magyarországon az MRI-vizsgálatok a képalkotó diagnosztikai kapacitás 7 százalékát adják
Magyarországon az MRI-vizsgálatok a képalkotó diagnosztikai kapacitás 7 százalékát adják

Mind a négy országban nőtt az utóbbi években a CT és MRI-vizsgálatok aránya ezer lakosra nézve, ezzel együtt az ezekre való igény is megemelkedett. Bár a lengyelországi adatokhoz képest Magyarországon ezer lakosra tizenkettővel több MRI-vizsgálat jut, Csehországhoz és Szlovákiához képet jelentős lemaradásban vagyunk. A szlovákok a CT-vizsgálatok terén is élen járnak: északi szomszédunknál ezer lakosra 122 vizsgálat jut, míg nálunk 92.

A Világgazdaság információi szerint hasi CT-re vagy MRI-re jelenleg körülbelül hat hetet kell várni a budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórházban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra