Az AGE (advanced glycation endproducts; glikált fehérje végtermék) a fehérjék és a szénhidrátok összekapcsolódásakor keletkező toxikus anyag. Fontos szerepet játszik az öregedési folyamatokban, de számos betegség, így például cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, vesebetegség előidézője is lehet.
Ennek a toxikus anyagnak a kimutatására fejlesztették ki az immár a János Kórházban is üzembe állított berendezést, az AGE Readert. Használatával megjósolható, mennyire veszélyeztetett a vizsgált személy a fenti betegségek és szövődményeik szempontjából.
Egyedi módon fluoreszkáló méreg
A kor előrehaladtával az AGE az egészséges emberek szervezetében is fellelhető. Fokozott kockázatra utal, ha szöveti jelenléte azonos korú egészséges személyekéhez képest magasabb. Az AGE Reader tehát azt vizsgálja, hogy a korunknak megfelelő értékekkel rendelkezünk-e. A készülék működése azon az elven alapul, hogy az AGE egyedi módon fluoreszkál . A műszer tehát a fluoreszcencia mértékét rögzíti. Vizsgálatával tovább pontosítja az érelmeszesedés kockázatának felmérését.
A cukorbetegség világszerte - így hazánkban is - rohamosan növekvő gyakoriságú. Minden eljárás, ami az érintettek hatékonyabb ellátását segíti, hozzásegíthet a késői szövődmények megelőzéséhez, vagy legalább késleltetéséhez, progressziójuk lassításához - emelte ki Dr. Winkler Gábor, a központ vezetője.
1,6 millió forintos berendezés
A Budai Neuropathia Centrum 2009-ben kezdte meg működését, ez volt az ország negyedikként megnyitott regionális centruma. Az elmúlt 7 évben csaknem 8000 vizsgálatot végeztek el itt.
Az 1,6 millió forint értékű AGE Readert a Wörwag Pharma adományozta a Budai Neuropathia Centrumnak. A Wörwag 2016-ban már támogatta a miskolci gyermek és felnőtt Neuropathia Centrum megnyitását egy neurométerrel. Nyáron egy Ewing-tesztert adományozott a Tolna Megyei Önkormányzat Balassa János Kórházának, és tervezi egy további Ewing-teszter átadását egy másik kiválasztott intézménynek. Ezzel a 2016-os eszközadományok összértéke év végéig eléri a 7 millió forintot.