Cukorbetegség - lehet, hogy közel a megoldás?

Az inzulinnal ellentétes hatású hormon gátlásával ellensúlyozni lehetne az 1-es típusú cukorbetegséget - állítják a Texasi Egyetem kutatói.

Dr. Roger Unger professzor és munkatársai egérkísérletes eredményei szerint az inzulinhiány nem vezet tünetekhez, amennyiben azzal ellentétes glukagon nevű hormon működését gátolni lehet. A glukagon, melyet az inzulinhoz hasonlóan szintén a hasnyálmirigy termel, egészségesekben a vércukorszint leesésének kivédéséért felelős. Az 1-es típusú cukorbetegekben viszont a normálisnál magasabbra növeli a vércukor szintjét.

CukorbetegségA Diabetes februári számában megjelent tanulmány szerint az inzulin, a korábbi vélekedéssel ellentétben, az élethez nem elengedhetetlen fontosságú. Az 1-es típusú cukorbetegség kezelésének alapja hosszú évtizedek óta az inzulin. Azonban a tanulmány kimutatta, hogy saját inzulin hiányában, amennyiben a glukagon működését gátolják, helyreáll a szervezet cukorháztartása. Normális esetben a két hormon egymás hatását kiegyenlíti: amennyiben lecsökken a vércukor, a glukagon mozgósítja a máj tartalékait, a túl magas szinttől viszont az inzulin véd, mely inkább a raktározást, a vérpályából való eltávolítást segíti elő.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az 1-es típusú cukorbetegségben, mely az Egyesült Államokban mintegy 1 millió embert érint, a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei pusztulnak el. Ezt az kiesést külső inzulin bevitelével pótolják, ami segíti a cukoranyagcserét, szabályozza a vércukorszintet, és megakadályozza a diabéteszes kóma kialakulását. Emellett természetesen étrendi megszorításokat is alkalmazni kell.

Az új vizsgálat szerint, amennyiben kísérletes egerekben mindkét hormonális válasz elveszik, nem alakul ki cukorbetegség. Az eredményeknek a jövőben akár terápiás következménye is lehet, így nem kizárt, hogy a kutatók egy lépéssel közelebb kerültek az 1-es típusú cukorbetegség gyógyításához.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra