Ezért ne hagyj dezodort az autóban

Sajnos sokan nem tudják, hogyan kell megfelelően tárolni és kezelni a leggyakran főzéshez és fűtéshez használt gázpalackokat. Mint ahogy az is új információ lehet egyeseknek, hogy a hajtógázas dezodorok, illatosítók, rovarirtók és egyéb aeroszolos flakonok tulajdonképpen kis gázpalackok, tehát ugyanúgy robbanásveszélyesek, mint a nagy palackok.

Ebben az évben már 288 olyan esethez riasztották a hazai tűzoltókat, amelynél gázpalackok nehezítették meg a beavatkozást. Pedig néhány szabály betartásával meg lehetne előzni a gázrobbanást – olvasható az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság friss Facebook-posztjában.

hajtógázas dezodor
Néhány szabály betartásával meg lehetne előzni a gázrobbanást. Fotó: Getty Images

Erre figyelj a vásárlás és a használat során

Fontos, hogy a propánbutángáz-palackoknak (PB-palackoknak) ép szelepe legyen, az pedig le legyen zárva. Az illegális forrásból beszerzett gázpalackok életveszélyesek lehetnek. Ha pedig a legbiztonságosabb palackokat keresed, akkor azokból érdemes választani, amelyeken egy – nem kettő vagy három – vörös színű csík fut körbe. A csíkok ugyanis a palack falvastagságára utalnak, és az egycsíkos palackok falvastagsága a legnagyobb, legalább 3 milliméter.

A használattal kapcsolatban pedig az alábbi tanácsokat fogalmazták meg a tűzoltók:

  • A gázkészüléket palackcsere előtt kapcsold ki, a palackot pedig zárd el!
  • Minden palackcserénél új tömítést használj!
  • Csere közben ne legyen a közelben nyílt láng!
  • A gázkészülék és a palack közötti nyomáscsökkentőt ne piszkáld!

A poszt alatt az egyik kommentelő extra tanácsokat is összegyűjtött. Szerinte nagyon fontos például az is, hogy az otthon vagy műhelyben tartott gázpalackok tárolóhelye minél közelebb legyen a kijárathoz, hogy egy esetleges tűz esetén mielőbb ki lehessen vinni azokat, megelőzve a berobbanást. Emellett mindenképpen legyél tisztában azzal, hogy pontosan hány gázhajtású palack van az ingatlanban és ezek hol találhatók – ezeket az információkat pedig a hozzád kiérkező tűzoltókkal is közöld, hiszen akár az életük is múlhat rajta.

A tűző napon parkoló autó nem a legjobb tárolóhely!

Olvastad már korábbi cikkünket, amelyben arra figyelmeztettünk, hogy akár 70 fok is lehet a napon álló autó belsejében? Éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy nyáron miket hagysz az autóban. Az autók ablakaiban hagyott öngyújtók például felrobbanhatnak, a járművek belsejében tárolt oldószerek, hígítók, alkoholtartalmú fertőtlenítők és egyéb gyúlékony folyadékok pedig elpárolognak, szintén tűzveszélyes helyzetet teremtve.

De a gázpalackok, illetve a szintén propánbutángázt tartalmazó, úgynevezett hajtógázas dezodorok, illatosítók, rovarirtók és egyéb aeroszolos termékek tárolására sem a tűzforró autó belseje a legjobb hely. Az ilyen palackokat ugyanis tilos 40 Celsius-foknál melegebb helyen tartani, a forróságban ugyanis megnő bennük a nyomás, amely könnyen robbanáshoz vezethet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.