Döbbenetes dolgok rakódnak le a párnára, amelyen alszol

Ha már több éve ugyanazon a párnán alszol, valószínűleg már megjelentek rajta sárgás-barnás foltok a huzat alatt. Mi okozhatja ezeket, hogyan lehet őket eltüntetni, és jelenteknek-e bármiféle egészségügyi kockázatot? Mutatjuk.

Valószínűleg te is észrevetted már, amikor ágyneműt cseréltél, hogy az egykor hófehér párnád a huzat alatt szép lassan elkezdett besárgulni. Egyesek inkább úgy tesznek, mintha nem is látnák a gusztustalan kinézetű sárgás foltokat, vagy egy plusz párnahuzat felhelyezésével próbálják elejét venni a helyzet további romlásának. De vajon mitől alakulnak ki ezek a furcsa nyomok, és árthat-e az egészségnek a foltokkal tarkított párna használata? Ezekre kereste a választ a TechRadar cikke – mutatjuk, mire jutottak.

fiatal nő alszik
Előbb-utóbb sárgás-barnás foltok jelennez meg a párnán a huzat alatt. Fotó: Getty Images

Miért sárgulnak a párnák?

Az évek során a párnákon előbb-utóbb sárga vagy barna foltok jelennek meg, amelyek a gyakori és tartós használat miatt alakulnak ki. A sárgás-barnás nyomok egyik forrása az izzadság, a legtöbb ember ugyanis legalább minimálisan megizzad éjszakánként, a nedvesség pedig könnyen átszivárog a párnahuzaton. Egy éjszaka után ennek még általában nem marad nyoma a hófehér párnán, de idővel biztosan sárgulásnak indul a világos anyag.

Azonban nem az izzadság az egyetlen, amelyet magába szív a párna a használat során. Felhalmozódhatnak rajta egyebek mellett a bőr természetes olajai, a bőr- és hajápolók, valamint a lefekvés előtt le nem mosott sminktermékek maradványai is. De hozzájárulhat a sárgás-barnás elszíneződések megjelenéséhez az is, ha alvás közben folyik a nyálad, vagy ha gyakran fekszel le vizes hajjal.

Árt-e az egészségnek a foltos párna?

Ha a párnád már legalább kétéves, és sárgás-barnás foltok borítják, akkor a szakértők azt javasolják, hogy dobd ki és vásárolj újat. Ez különösen igaz akkor, ha a megvásárlása óta nem mostad ki a párnát, már elvesztette a formáját és megfájdul tőle a nyakad, illetve ha eddig ágyneműhuzat nélkül használtad.

Amennyiben mégis tovább használod a gusztustalan kinézetű, rossz állapotban lévő párnádat, azzal az egészségedet veszélyezteted. A párnában ugyanis az izzadságon, az olajokon és az elhalt bőrön kívül más dolgok, például poratkák és más allergének is felhalmozódnak. Az olajos, nedves közeg ráadásul kiváló körülményeket teremt a baktériumok szaporodásához.

Megoszlanak a vélemények arról, mikor kell bedobni a mosógépbe kedvenc farmerünket vagy a pizsamánkat – lássuk, mit mondanak a szakértők.

Hogyan védekezz a foltok ellen?

Az undorító sárga és barna foltok egyébként nemcsak a párnádon, de a paplanodon és a matracodon is megjelenhetnek. A megelőzés érdekében ajánlott betartanod az alábbiakat:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Használj jó minőségű ágyneműhuzatot!
  • Lefekvés előtt mindig szárítsd meg a hajadat!
  • Mosd le a sminket, mielőtt aludni mész!
  • Ne kenj lefekvés előtt olajos termékeket a hajadra és a bőrödre!
  • Hetente mosd az ágyneműt, a párnákat és paplanokat pedig legalább félévente!

Mivel az évek során a matracod is rengeteg izzadságot felszív, a szakértők szerint 7 évente ajánlott lecserélni. Azonban meghosszabbíthatod az élettartamát néhány évvel, ha legalább évente egyszer kigőzölöd a matracot fertőtlenítés céljából. Ajánlott továbbá beszerezni egy jó minőségű, mosható matracvédőt is, és mosd is ki rendszeresen, ha már halványan megjelennek az első foltok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.