Nagyobb az esélye az idő előtti nyugdíjazásnak, ha nőként több műszakban kell dolgoznia a munkavállalónak - derül ki az Occupational and Environmental Medicine egyik közleményéből.
A fenti kijelentést egy dán munkaegészségügyi kohorsz vizsgálattal támasztják alá a szerzők, mely 1990 óta tart. A cikkhez a dán nemzeti jóléti regiszter 8000 férfi és nő munkavállalóval kapcsolatos adatait is felhasználták. A vizsgálatban résztvevő dolgozókat részletesen kikérdezték a munkahelyükről, munkaidejükről, egészségi állapotukról és életmódjukról. Minden dolgozót 60 éves koráig, haláláig, vagy emigrációjáig követtek nyomon.
A vizsgálatban résztvevő 2980 nő közül 253-an (8,4 százalék) kényszerültek idő előtti nyugdíjazásra rossz egészségi állapotuk miatt, és kaptak rokkantnyugdíjat. A férfiaknál ugyanez a szám 4025-ből mindössze 173 (4,3 százalék). Azt is megállapították, hogy a több műszakban dolgozó nők esélye a korai nyugdíjba vonulásra 34 százalékkal meghaladta a férfiakét, még akkor is, ha a számításokat korrigálták az esetleges befolyásoló tényezőkkel, mint az életmód (beleértve a dohányzást is), a munkahelyi környezet és a gazdasági-társadalmi helyzet.
Már korábban bebizonyosodott az is, hogy a műszakváltásban dolgozóknál nagyobb a kockázata a szívroham, gyomorfekély, alvászavar, emlőrák, szövődményes terhesség és balesetek előfordulásának. Ez a vizsgálat azonban nem vette figyelembe a korai nyugdíjazáshoz vezető konkrét okokat, és a szerzők arra sem találtak egyelőre magyarázatot, hogy miért a nőket sújtja jobban a probléma - írja a MediPress.
STOP