Egy nap a kórházban

Az egészségügyi kormányzat úgy szabályozná a betegek ellátását, hogy az intézmények mérsékeljék az úgynevezett elkerülhető kórházi ápolást. Az egyik legdrágább tétele ugyanis a gyógyításnak a betegek kórházba fektetése.

Most egy városi kórházban az ellátások 26 százaléka, a megyei intézményekben pedig 13 százalék olyan kezelés, amelynél nincs feltétlen szükség arra, hogy a páciens bent feküdjön. A gyógyulás olykor biztonságosabb a kórházon kívül, hiszen a beteg otthonában kisebb az esélye a kórházi fertőzéseknek.

egynapos
A kórház jól jár, ha gyorsan hazaküldi a beteget. És talán a beteg is

A Népszava által megkérdezett sebészorvos szerint ugyanakkor az új szabályozással a kórházak akkor járnak jól, ha tökéletesen operáló orvosokat foglalkoztatnak, akik pontosan döntenek arról, hogy a műtét után 24 órával kit lehet különösebb kockázat nélkül hazaengedni. Ekkor ugyanis kevesebb költség mellett több beavatkozást végezhetnek az intézmények, feltéve, ha még belefér a számukra engedélyezett betegellátási kvótába. Ha nem, akkor csak az üres ágyak szaporodnak.

Ma ellenben csak akkor kapják meg a műtétért járó teljes díjat a kórházak, ha utána a beteget elég hosszan ápolták is. Ha a szabványos időnél korábban távozott a páciens, csak csökkentett összeget kap az intézmény. Az új szabályozás mellett a beavatkozást követően elég lesz egy napot a kórházban tölteni, és ha a beteg állapota lehetővé teszi, otthon gyógyulhat tovább. A módosítás az emésztőszerv-rendszert érintő beavatkozásoktól (például hasüregi idegentest-eltávolítástól) kezdve olyan műtéteket is érint, mint a tályog- és daganat-kimetszés, vagy a laparoszkópos epehólyag -eltávolítás, valamint rutin hát- és nyakműtéteket, de olyanok is idetartoznak, mint a gerincstabilizálás vagy kisebb pajzsmirigy- és vérképzőszervi beavatkozások.

A kórházi ellátás egyik legköltségesebb eleme az úgynevezett hotelszolgáltatás fenntartása. Ennek keretében az épület üzemeltetése mellett a betegek étkeztetéséről és komfortjáról is gondoskodni kell. Kézenfekvő e kiadások mérséklése, az ágyszám-csökkentés és a feleslegessé váló intézmények kiváltása korszerűen szervezett szolgáltatásokkal. Részletek!

Weltner János sebész, egykori szakfelügyelő főorvost idézi a lap. A szakember véleménye szerint az, hogy a páciens egy-egy beavatkozás után mikor távozik a kórházból, elsősorban betegbiztonsági kérdés. Akkor lehetne nyugodt e tekintetben mindenki, ha lenne olyan szakhatóság, amely képes ellenőrizni a szakmai szabályok betartását.

Forrás: Népszava

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.