A korszerű gyógyszer, amely - ellentétben az eddigi medicinákkal - nem pusztítja, hanem a szaporodásban gátolja a daganatsejteket, és elejét veszi a tumort tápláló erek növekedésének. A készítmény kiszerelésében is új: a hatóanyagot tabletta formájában lehet a szervezetbe juttatni.
Újabb reményt adhat a májrákban szenvedő embereknek az a korszerű gyógyszer, amely - ellentétben az eddigi medicinákkal - nem pusztítja, hanem a szaporodásban gátolja a daganatsejteket, és elejét veszi a tumort tápláló erek növekedésének. A készítmény kiszerelésében is új: a hatóanyagot tabletta formájában lehet a szervezetbe juttatni.
A máj létfontosságú szerv, részt vesz a méregtelenítésben, a szénhidrát- és zsíranyagcserében. Szerepet játszik számos, például hormonokat szállító fehérje termelésében, segíti a vitaminok fölszívódását. Sok gyógyszer is a májban alakul át vagy bomlik le. Bár a máj a legnagyobb emberi szerv, jó esetben nem tapintható kívülről. De ha betegség miatt megnagyobbodik, akkor mély belégzéskor jól érzékelhető a jobb bordaív alatt.
A májrák az ötödik leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés a világon, hazákban évente ötszáz-nyolcszáz új beteget regisztrálnak az egészségügyi intézményekben. A májszövetből kiinduló, úgynevezett elsődleges májrákok csaknem nyolcvan százaléka a májzsugor (cirrhosis) következménye, hátterében leggyakrabban a májgyulladás (hepatitis B- és C-vírus) által okozott krónikus megbetegedés áll. Az idült alkoholizmus is okozhat májzsugort, így közvetve rákot, sőt egyes ritka anyagcsere-betegségek szintén hajlamosíthatnak rá.
A májdaganat alattomos, mert sokáig nem okoz panaszokat. Még az előrehaladottabb májráknak sincs egyértelmű tünete, mert például a májgyulladás is okozhat hasi feszülést, sárgaságot, lábdagadást, étvágytalanságot, hőemelkedést, éjjeli izzadást.
A szerv rosszindulatú daganata akkor gyógyítható véglegesen, ha korai stádiumban fölismerik, vagyis mielőtt a máj állományában, a környéki nyirokcsomókban vagy más szervekben továbbterjedt volna. A gyógyuláshoz fontos a beteg jó általános állapota, valamint az is, hogy a máj működése megfelelő legyen. Ez a feltétele annak, hogy sebészi beavatkozással el lehessen távolítani a daganatos gócot.
A terápia minden esetben a daganat kiterjedtségéhez és a májműködés károsodásának mértékéhez igazodik. Ezektől függően lehet a sebészi beavatkozást - májátültetést, daganatos gócok injekciós elpusztítását, a daganatot tápláló verőér lezárását - elvégezni, vagy daganatellenes szereket juttatni az érbe (a kettőt együtt is alkalmazzák).
Szóba jöhet a daganattápláló erek képződését megakadályozó új gyógyszer alkalmazása. Számos reménykeltő terápiával folynak klinikai vizsgálatok önkéntes résztvevők bevonásával. A terápiákról klinikai onkológus, hepatológus, sebész és sugárterápiás szakemberből álló orvoscsoport dönt.
A közelmúltban került forgalomba a daganatellenes gyógyszerek új típusa, amely készítőinek reménye szerint a májrák kezelésében is hatékony lehet. E gyógyszerek célzottan a tumorsejtek osztódását és a daganatot tápláló erek kialakulását és növekedését gátolják, így a daganatsejtek elegendő vér és oxigén hiányában nem képesek a növekedésre, előbb-utóbb elpusztulnak. Az érképződést gátló medicinákat - szemben a citosztatikumokkal - tablettaként adagolják.
A gyógyszercsoport egyik termékét nemrég a májrák kezelésére törzskönyvezték.
Érdemes tudni
A Magyar Rákellenes Liga 2007 decemberében megalapította májráktagozatát. Arra kéri a betegségben érintetteket, hogy jelentkezzenek a 0 6-8 0-5 0 5-6 75-ös ingyenesen hívható telefonszámon. A betegségről még több információt a www.rakliga.hu honlapon olvashatnak.
(2008.01.28. 10:39)
Niczky Emőke - Magyar Hírlap