Brit tudósok bejelentették: két nő és egy férfi genetikai anyagának felhasználásával embriót hoztak létre. Mint mondták, az eljárás célja nem a gének módosítása, csak a hibák kiküszöbölése.
A Newcastle-i Egyetem vezető munkatársa úgy nyilatkozott: ezzel az eljárással kiküszöbölhető, hogy az utód a szülők hibás génállománya miatt betegségekkel szülessen - tudósít az AP. A kísérlet során mesterséges megtermékenyítéssel létrehoztak egy embriót egy férfi, és egy nő részvételével, majd az embriót egy másik nő "üres" petesejtjébe helyezték. Erre azért volt szükség, mert a mesterséges megtermékenyítésben résztvevő nő petesejtjének mitochondriuma sérült volt. A mitochondriumnak, vagyis a petesejt energiaforrásának hibája az utódnál olyan súlyos, örökletes betegségek kialakulásához vezethet, mint az epilepszia vagy az agyvérzés. Így viszont az embrió egy másik, egészséges nő petesejtjének mitochondriumával fejlődhet, így elkerülhetőek az említett örökletes betegségeket.
Eddig tíz embriót hoztak létre ezzel a módszerrel, de fejlődésüket öt nap múlva megállították. A kutatás vezetője szerint további fejlesztést követően a technológia néhány év múlva alkalmassá válhat arra, hogy segítséget nyújtson azoknak a pároknak, akiknek természetes úton fogant utódai szinte biztosan betegek lennének. A professzor hozzátette: a személyiséget meghatározó gének legnagyobb része a sejtmagban található, azt pedig nem érinti ez a technika. Az új módszert engedélyező törvényjavaslatot márciusban tárgyalja a brit alsóház.