Külföldön eltiltott fogorvosok dolgoznak itthon?
Nem megfelelően előkészített implantátumok, el nem végzett vagy rosszul értelmezett röntgenfelvételek, gyenge minőségű, emiatt fájdalmat és hosszadalmas utókezelést igénylő fogpótlások, illetve a szakmai, magatartási szabályok be nem tartása is szerepel az elmarasztalás okaként azokban a döntésekben, amelyeket magyar fogorvosokkal szemben hozott meg a brit Általános Fogorvosi Tanács - írja cikkében a Magyar Idők .
Mint írják, a testület honlapján jelenleg majdnem egy tucat magyar név szerepel, őket az elmúlt egy-másfél évben hívták be meghallgatásra konkrét betegpanaszok nyomán, és hoztak ügyükben - jellemzően több tíz oldalon taglalt - határozatot. Az elkövetett vétségek, illetve mulasztások miatt az érintettek többségének fél-egy évre felfüggesztették kinti kamarai tagságát, ami egyet jelent azzal, hogy ez idő alatt nem dolgozhat fogorvosként.
A betegek mit sem tudnak erről
Volt, akit - mivel súlyosan kockáztatta a betegek egészségét - "a fogorvosi szakmán belüli normák és a közbizalom megőrzése érdekében", valamint mert "viselkedése összeegyeztethetetlen a folyamatos regisztrációval" azonnali hatállyal töröltek a kamarai nyilvántartásból.
Az egyik ilyen fogorvos jelenleg egy Budapest belvárosában, családi vállalkozásban működő fogorvosi központban dolgozik, amelynek honlapján ma is azt állítja, hogy 2014 óta az angol fogorvosi kamara (GDC) tagja, munkáját pedig a professzionalizmus és precizitás jellemzi. Egy másik, ugyancsak azonnali hatállyal törölt magyar fogorvos jelenleg a Semmelweis Egyetem Arc-állcsont és Szájsebészeti Klinika tudományos munkatársa, implantációs képzőhelyet és saját rendelőt is működtet, tevékenységét pedig egyebek mellett azzal hírdeti, hogy a mindennapi betegellátásban angliai tapasztalatait felhasználva a betegközpontú fogorvoslásra helyezi a hangsúlyt.
Továbbra is praktizálnak Magyarországon
A lap szerint az interneten fellelhető információk szerint a Nagy-Britanniában felfüggesztett vagy az ottani kamarából kizárt fogorvosok többsége továbbra is praktizál Magyarországon, sőt sokuk életrajzában kiemelt helyen szerepel az angliai tapasztalat. A külföldi elmarasztalások, eltiltások ily módon csak az alaposan kutakodó páciensek és esetleg egyes kollégák előtt ismertek, és nemcsak a betegek nagy része, de a szakma vezető testülete előtt is titokban maradhatnak - tájékoztat a lap, amelynek cikkéhez a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának elnökétől megtudták, hogy a GDC-től nem kaptak tájékoztatást ezekről az esetekről.
Hermann Péter azt mondja, szeretnének is ezekből kimaradni, mert meglátásuk szerint sok esetben hazánkban és külföldön egyaránt dolgozó, rendszeresen ingázó orvosokról van szó, akik a fogászati turizmusból élnek, márpedig a kamarának nincs kellő információja erről a területről ahhoz, hogy megalapozott véleményt fogalmazhasson meg.