EMA: nem a vakcina okozta az idősek halálát

Nincs kapcsolat a Pfizer és a BioNTech közös fejleszésű, koronavírus elleni vakcinája és a beoltások után jelentett halálesetek között, és nem azonosítottak új mellékhatásokat sem - jelentette be az Európai Gyógyszerügynökség (EMA).

Ahogy már olvashatták a HáziPatika.com -on, a norvég gyógyszerengedélyezési hivatal nemrég a koronavírus elleni oltás idősekre vonatkozó kockázataira hívta fel a figyelmet, miután több haláleset is történt a Pfizer és a BioNTech gyógyszercégek vakcinájának beadását követően. A későbbi információk alapján viszont úgy tűnt, csak véletlen egybeesésről lehetett szó. Pár napja viszont ismét arról lehetett olvasni, hogy meghalt egy idős ember nem sokkal azután, hogy beoltották a Pfizer-vakcinával - ezúttal Szlovákiában . Nem csoda tehát, ha mindenki az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség biztonsági felülvizsgálatának eredményét várta.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Egy lakó megkapja a 2. dózist a Pfizer-BioNTech-féle vakcinából az Olajág Otthonok újpalotai idősek otthonában. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Nincs összefüggés

Első biztonsági felülvizsgálata nyomán az EMA megállapította, hogy nem hozhatók összefüggésbe az új típusú koronavírus elleni oltás beadása után regisztrált halálesetek a vakcinával. Megállapították továbbá, hogy ezek az esetek nem vetnek fel aggályokat az oltás biztonságával kapcsolatban. A biztonsági követelményeket ellenőrző laboratórium elemzésének adatai a tájékoztatás szerint "összhangban vannak a vakcina ismert biztonsági profiljával", és a vizsgálatok eredménye nem utal újabb mellékhatások megjelenésére sem.

Az előnyök felülmúlják az esetleges rizikót

Koronavírus: hogyan csökkenhet látványosan a halálozási arány? Kattintson!

Kidereült továbbá, hogy jelentésekben közölt alkalmi, súlyos allergiás reakciók nem haladták meg a már korábban megállapított mellékhatások mértékét. Az oltóanyag előnyei a koronavírus -járvány visszaszorításában és a megelőzésben továbbra is felülmúlják az esetleges kockázatokat. A vakcina alkalmazásával kapcsolatban nincsenek javasolt változtatások - tették hozzá.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) megerősítette, hogy ajánlása szerint három hétnek kell eltelnie a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű koronavírus-vakcinája első és második adagjának beadása között. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra