Engem is érint a csontritkulás?

Évről évre több embert érint a csontritkulás: a betegség alattomosan, tünetek nélkül alakul ki, időben felismerve azonban elkerülhetőek a veszélyes csonttörések és komoly fájdalmak.

Életünk során a csonttömegünk jelentősen változik: míg serdülőkorban a csontképző folyamatok vannak túlsúlyban, nagyjából 30 éves kor felett már a csontbontás indul be. Az élettanilag normális csontvesztés nagyjából évi 3-5 százalék, hogyha azonban a csontvesztés ennél nagyobb mértékű lesz, az előbb-utóbb csontritkuláshoz vezet.

Mi a csontritkulás? Oszteoporózisnak nevezzük a csontok tömegének és mésztartalmának csökkenését, amely fokozott törékenységgel, a kóros és spontán törések kockázatának fokozódásával jár. A betegség neve is azt jelenti: porózus, lyukacsos, üreges csont. Kialakulásáról, veszélyeiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Miért alakul ki a csontritkulás?

A csontritkulás, vagy más névvel oszteoporózis során a csontok tömege és mésztartalma olyan mértékben lecsökken, ami már a spontán törések veszélyét is megnöveli. A születéskor várható élettartam növekedése és a társadalom elöregedése miatt a probléma egyre több embert érint, becslések szerint Magyarországon a lakosság 7-10 százaléka szenved tőle.

A csontritkulás egyik korai jele az izmokban jelentkező, tompa fájdalom
Acsontritkulásegyik korai jele az izmokban jelentkező, tompa fájdalom

Tízből nyolc csontritkulásos esetért az úgynevezett elsődleges oszteoporózis a felelős. Ez a legtöbbször hormonális okokra vezethető vissza, nőknél az ösztrogén , férfiaknál pedig az androgén szintjének csökkenése gyorsítja fel a csontvesztést. Szintén elősegítheti a csontvesztést az elégtelen mértékű kalcium- és D-vitamin-bevitel, a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, bizonyos környezeti hatások és a dohányzás is. A veszélyes csonttörések elkerülhetőek, ha még időben felismerjük a tüneteket. Az alább felsoroltakra mindenképpen érdemes odafigyelni!

gallery-image
gallery-icon
Galéria

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A csontvesztés a kor előrehaladtával egyre nagyobb veszélyt jelent. Időseknél a súlyos csontritkulás okozta csonttörések szinte mindig életveszélyesek - a combnyaktörések halálozási aránya meghaladja az 50 százalékot, amit közvetlenül a hosszas ágyhoz kötöttség miatti felfekvések vagy embóliák váltanak ki. A betegséget csontsűrűségméréssel diagnosztizálják, amit sok más vizsgálat (röntgen, laborvizsgálat) is kiegészíthet.

<strong>A cikk megjelenését a Béres Gyógyszergyár Zrt. támogatta.</strong>

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.