Pontos statisztika nincs arra vonatkozóan, hogy mennyire súlyos a gyógyszerhiány. Sok tényezőtől függ ugyanis, hogy mekkora problémát jelent, így például attól, hogy sokan szedik-e az éppen hiányzó gyógyszert, életmentő gyógyszer-e, tudják-e helyettesíteni, vagy esetleg be lehet-e szerezni külföldről - idézi az atv.hu cikke a szakembert. Ezzel együtt megemlítette, hogy a külföldről beszerzett készítmények általában drágábbak.
Átmeneti hiányt válthat ki, hogy megváltozott a gyógyszerek csomagolásának szabályozása, hiszen így az újratervezés miatt megcsúszhat a gyártás is. Emellett piaci okok is meghúzódhatnak a háttérben. Ha ugyanis a magyar gyógyszerpiac nem elég nagy, akkor előfordulhat, hogy a gyártónak egyszerűen nem éri meg legyártani a gyógyszert.
Marjai Tamás szerint mindig is volt gyógyszerhiány az ellátórendszerben, ugyanakkor ma már nagyobb figyelmet kap a téma, illetve a gyógyszerhatóság is jobban kommunikál. A legfontosabb kérdés inkább az, hogy amennyiben az orvos által felírt gyógyszert a beteg nem kapja meg a gyógyszertárban, akkor mit lehet tenni azért, hogy mégis hozzájusson valamilyen ellátáshoz. A szakember szerint megoldást nyújthat, ha elérhető helyettesítő gyógyszer, illetve terápiaváltással is kezelhető a helyzet.