Átlagosan 15-30 ezer forintos kiadást jelent, ha valaki magánorvosi vizitre indul a fővárosban. A lakásokban működő egyszemélyes praxisok jellemzően olcsóbbak, mint a több orvost foglalkoztató rendelők, az árlista csúcsán pedig a sokszakmás, műtétek elvégzésére is képes magánintézmények állnak. A hvg.hu kiszámolta, hogy mennyibe kerülnek a leggyakoribb vizsgálatok és kezelések.
Ezek drágítják a magánellátást
Egy kardiológiai ultrahang-vizsgálat és konzultáció átlagosan 30-35 ezer forintos kiadást jelent, a hosszú várólisták miatt azonban ezeknél a betegeknél hetekkel korábban felállíthatják a megfelelő diagnózist. A mozgásszervi fájdalmakkal küszködőknek a szakorvosi vizsgálat 20-25 ezer forintos díjához több tételt is hozzáadhatnak: egy rutin labor nagyjából 3500 forint, míg a CT- vagy MR-vizsgálat 16 ezer forinttól indulva a 60 ezret is átlépheti. A kivizsgálást követően a legegyszerűbb terápiaként ajánlott gyógytorna alkalmanként 5-7 ezer forintba kerülhet.
Az ötven felett javasolt vastagbélrák-szűrés jelentős hányada is magánintézményekben zajlik. Béltükrözésre, orvosi szakszóval kolonoszkópiára sok hónapos az állami egészségügyben az előjegyzés. Magánintézményben a beavatkozás ára altatással együtt 80-100 ezer forint között mozog. A viszonylag olcsónak számító egynapos műtétek - például a visszér, aranyér vagy orrpolip eltávolítás - valamivel 300 ezer forint alatt maradnak. Egyes beavatkozások azonban meghaladják az egymillió forintot is: ilyenek a térd- vagy csípőprotézis beültetések, az árlistavezető pedig az 1,8 millióért kínált, kórosan elhízottaknak segítő gyomor bypass.
A beavatkozások egy része valóban elérhetetlennek tűnik a társadalom jelentős hányada számára, a magánszféra azonban teljes egészében a piac szabályai szerint kell működjön. Míg az állami kórházak felhalmozott veszteségeit rendre konszolidálja az állam, a magánintézményt semmi nem menti meg a csődtől. Meg kell fizetni a korszerű infrastruktúrát, illetve a munkatársak piaci bérét is, itt ugyanis nincs hálapénz, amely kiegészítené a keresetet. Az államival ellentétben a szakorvosi konzultáció is legalább 30 perces, vagyis egy óra alatt két betegnél több nem fordul meg a rendelőben.