40 másodpercenként meghal egy gyermek maláriában a világon, és évente több mint 250-300 millióan betegszenek meg a fertőző betegség következtében. Nemzetközi viszonylatban ezért már második alkalommal, Magyarországon pedig ebben az évben először született meg az az UNICEF-fel kötött megállapodás, mely keretében az SC Johnson cég 2011. április 1. és szeptember 30. között az AutanŽ, az OFF!Ž és a RaidŽ termékek vásárlásának 1 százalékával támogatja az UNICEF malária elleni programjait a Szaharától délre fekvő afrikai régióban. A világ vezető háztartási rovarirtó termékek forgalmazója és az UNICEF Magyar Bizottsága a programot azért hozta létre, hogy segítsék az orvosi képzést és az afrikai családoknak szúnyoghálóhoz jutását.
A malária fertőző betegség, főleg trópusi vidékeken fordul elő: Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában, az indiai szubkontinensen, Délkelet-Ázsiában és a csendes-óceáni szigetvilágban. A betegséget a Plasmodium nembe tartozó paraziták okozzák, melyek a maláriás ember felszívott vérével együtt jutnak a nőstény Anopheles szúnyog szervezetébe, és a következő csípéssel a másik emberbe.
Az első tünetek alapján a maláriát gyakran influenzának vélik. Magas láz, fejfájás, izomfájdalmak, hasfájás, hányinger, hányás, fáradtság - e tünetek mindegyike a betegségre utaló jel lehet. A tünetek a szúnyogcsípés után bármikor megjelenhetnek, de általában legalább 6 nap a lappangási idő, ami attól függ, hogy mely parazita került az emberi szervezetbe. A fertőzés nagyon veszélyes, jelentős károkat okozhat az emberi szervezet működésében. Komoly vérszegénységet és más betegséget okoz várandós nők esetében, felelőse az újszülötteknél a kis születési súlynak, de a malária a fő felelőse az újszülöttek magas halálozási számának és számos fejlődési rendellenességnek is.
Megelőzéssel, korai felismeréssel, hatékony és gyors kezeléssel a malária gyógyítható. A legolcsóbb és legegyszerűbb módja a megelőzésnek a szúnyogháló használata alvás idején. A fertőzés korai felismerésével és hatékony kezelésével a betegség folyamata rövidíthető és számos szövődmény elkerülhető. Sajnos a betegség ellen védőoltás még nem létezik, de az érintett területeken élőknek segíthetünk a betegség elkerülésében. Az UNICEF és a WHO közreműködésével eljuttatott, rovarirtó szerrel átitatott szúnyoghálók 25 százalékkal csökkentették az elmúlt években a megbetegedések számát.
A malária akár 1,3 százalékkal csökkentheti egy-egy maláriával erősen fertőzött ország GDP-jét. Azokat a családokat és közösségeket sújtja leginkább, amelyek a legszegényebb, legelmaradottabb területeken élnek, és ahol nincs megfelelő egészségügyi ellátás. Az oktatás kiemelt szerepet kap a malária elleni harcban. Segítségével elérhető a figyelem felkeltés és a megelőző védekezés. Az UNICEF kampányai – információk a megelőzéshez, a betegség felismeréséhez és a védekezéshez, valamint a szúnyoghálók használatának szükségességére történő felhívások - ebben nyújtanak értékes támogatást.