A túlterheltséggel és szakemberhiánnyal egyre nagyobb mértékben küzdő, állami egészségügyi ellátás mellett egyre hangsúlyosabb szerepet tölt be a magánszféra. Az egyre nagyobb számban és szélesebb szolgáltatási palettával jelentkező magánklinikáknak egyszerre kell biztosítani a kor elvárásainak megfelelő, magas szakmai színvonalat, illetve a betegeknek is megfizethető alternatívát kínálni a gyógyulásra. A HáziPatika.com ezen klinikák közül emelné ki a legkiválóbbakat az Év magánrendelője pályázattal, melynek abszolút fődíjasa a tavalyi év után 2017-ben is a Budai Egészségközpont lett.
Fontos, hogy az orvos is jól érezze magát
"Nagy megtiszteltetés, hogy a számos induló közül már második alkalommal a mi egészségközpontunk nyerhette el a fődíjat" - mondta el a HáziPatika.com kérdésére Dr. Nagy Judit, a Budai Egészségközpont egyik orvosigazgatója. Hozzátette: az intézményben már csaknem 500 munkatársunk dolgozik az ügyfelek egészségéért, akik nem pusztán az egészségügyben sokszor hangoztatott "tűzoltást" végzik, de nagy hangsúlyt fektetnek az egészségértés növelésére és a megelőzésre is. Hónapról-hónapra több ezer páciens egészségéért dolgoznak, de a nagy számok ellenére is törekednek a családias, betegközpontú ügyintézés fenntartására - tette hozzá.
A magánszektor egyik nagy előnye, hogy rugalmasabban alkalmazkodhat a lakossági igényekhez és palettáját az aktuális trendekhez, gyógyászati irányvonalakhoz igazíthatja. "Ha a privát szférában a pácienseknek arra van igénye, hogy hetente ne 15, hanem 75 ultrahang készüljön, akkor meg kell keresni a megfelelő szakembert, hogy ezt biztosíthassuk" - mondta el az orvosigazgató. Persze a színvonalas ellátáshoz profi szakmai gárda is szükséges, a hazai orvoselvándorlást pedig - ha kisebb mértékben is - a magánszektor is megsínyli. "Számos szolgáltatás van a munkavállalók részére is, konferenciákat szervezünk a képzettség szinten tartásáért, illetve rekreációs és közösségépítő programokat, hogy ötszáz ember között se érezzék magukat idegennek" hangsúlyozta. Az orvosigazgató szerint egyfajta "orvosklub" is alakult, ahol szakmán belül megoszthatják egymással tapasztalataikat a dolgozók, ilyen módon a képzettség jó kapcsolati háló kiépítésével bővíthető.
Miután az internet már gyakorlatilag minden magyar házba utat talált, a modern magánklinikáknak a webes felületre és az ott történő kommunikációra is nagy hangsúlyt kell fektetnie. "A mai világban alapvető szolgáltatás már, hogy egy beteg akár a világ másik végéről is meg tudja nézni a neten, mikor rendel a fogorvos, milyen árakkal dolgozik, és hogyan lehet hozzá időpontot foglalni. Alap továbbá az is, hogy az orvos diagnózisa érthető, átlátható, és legfőképp visszakövethető legyen" - magyarázta Dr. Nagy Judit.
Fontos az orvosigazgató szerint az is, hogy a Budai Egészségközpontban zajló szakrendelések esetén 30 percnyi idő jut egy páciensre, akivel a kezelést követően is élő kapcsolatot tartanak fenn. Számítógépes adatbázisuknak köszönhetően figyelmeztethetnek például arra, hogy meg kell ismételni egy korábban beadott kullancsoltást , nehogy elölről kelljen kezdeni a teljes oltási sorozatot. Saját fejlesztésű webes felületükön a klinika páciensei meg tudják nézni a leleteiket és orvosi vizsgálatra is jelentkezhetnek.
Új informatikai adatbázis az átláthatóságért
A közfinanszírozott ellátás számos ismert nehézsége mellett egy alternatív lehetőséget nyújt a magánszféra a méltányosabb gyógyításban - mondta el a HáziPatika.com kérdésére a Budai Egészségközpont másik orvosigazgatója, Dr. Lajos Éva. "Az, hogy ismételten elnyertük ezt a díjat rendkívül megtisztelő, egyúttal visszajelzés arra, hogy nem dőltünk hátra, folytatjuk a 17 éve megkezdett munkát. A magánklinikákban több idő jut a betegre, akiket nem csupán egy laikus számára nehezen értelmezhető papírral indítanak útnak, de van lehetőség rá, hogy elmagyarázzák az egészségi állapotának velejáróit , és mérlegeljék a kezelési lehetőségeket. Folyamatos innováció jellemzi a Budai Egészségközpontot, ezzel együtt előtérben a betegellátás biztonsága, korszerű eszközökkel, kiemelt munkakörülmények között végezzük a gyógyítást" - tette hozzá az orvosigazgató.
Dr. Lajos Éva elárulta: a harmadik kerületben hamarosan új telephellyel bővül az egészségközpont, a jövő évben webes alapú, új informatikai adatbázisrendszert is elindítanak majd, ami korszerű módon, a betegek számára hozzáférhetően kezeli az adatokat.