Ezért nem mér pontos vérnyomást az orvos

Az orvosnál sokszor a megszokottnál magasabb vérnyomásértéket mérnek, ami mögött az úgynevezett fehérköpeny-szindróma áll. Mit tehetünk ez ellen?

Vajon miért magasabb a vérnyomásunk , ha rendelőben mérik? Dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás- és érkockázat-specialistája elmondja, mit lehet tenni fehér-köpeny-szindróma esetén, és hogyan mérhetjük pontosan a vérnyomásunkat.

Valóban magasabb a vérnyomás, ha orvos méri?

Az orvosi rendelőben sokaknak ténylegesen magasabb a vérnyomásértéke az otthon mértnél. Ennek oka lehet az úgynevezett fehérköpeny-szindróma , ami azt jelenti, hogy a beteg vérnyomása az orvosok, a rendelő miatt érzett stressz miatt megemelkedik. Ez pedig egyfajta ördögi körként is működhet, hiszen akinél egyszer előfordult már ez a jelenség, legközelebb eleve szorongva lép be a rendelőbe, tehát már magasabb értékről indul - mondhatni, a rendelő küszöbénél. Ezzel a diagnózissal azonban óvatosan kell bánni: csak akkor szabad kimondani, ha az otthoni vérnyomásértékek igazoltan a normál tartományban vannak.

A magas vérnyomás leggyakoribb okai A magas vérnyomás túl nagy terhelést ró a szívre, és komoly, akár halálos betegségeket is okozhat. Hogy vérnyomásunkat egészséges szinten tartsuk, nem árt tisztában lenni az alábbiakkal. Kattintson !

Miért nem elég, ha csak néha mérjük a vérnyomást?

Aki otthon - akár rendszeresen - méri vérnyomását, számos tényezővel nem számolhat. Elsősorban azzal, hogy a vérnyomás gyakran csak időszakosan emelkedik meg, tehát lehet, hogy éppen a mérés pillanatában normális, máskor viszont kiugrások tapasztalhatóak. Az is előfordulhat, hogy éjszaka magasabbak a vérnyomásértékek, amiről természetesen a nappali egy-két mérés nem tájékoztat. Ráadásul ha valaki már gyógyszert szed a magas vérnyomására, annak hatását sem lehet kizárólag egyetlen, nyugalmi méréssel kontrollálni. A fehérköpeny-szindróma hatásait természetesen szintén bele kell számítani a korrekt mérésbe és a diagnózisba.

Az orvosnál sokszor a megszokottnál magasabb vérnyomásértéket mének
Az orvosnál sokszor a megszokottnál magasabb vérnyomásértéket mének

"Mindezek ellenőrzésére és a minél átfogóbb eredmények miatt az esetek többségében fontos lehet a 24 órás vérnyomásmérés, az úgynevezett ABPM. Ezzel a vizsgálattal ugyanis választ kaphatunk az olyan kérdésekre, mint hogy milyen vérnyomásértékei vannak a páciensnek a munkahelyén, az egyes napszakokban, fizikai aktivitás során, alvás közben és a fehérköpeny-szindrómától függetlenül. Ezek az eredmények pedig - a nyugalmi vérnyomásmérést kiegészítve - sokkal pontosabban diagnózist eredményezhetnek" - ismerteti dr. Kapocsi.

A 24 órás vérnyomásmérés fájdalommentesen zajlik, hiszen csupán annyit jelent, hogy a páciens karján elhelyezett vérnyomásmérőt összekötik egy kis övtáska méretű eszközzel, amelyet 24 órán keresztül viselnie kell. A műszer 15-30 percenként rögzíti a mért adatokat, amelyeket aztán számítógép segítségével elemezni lehet, és fény derülhet akár álcázott hipertóniára is.

A kezelés nem csak az értékek leszorításáról szól

A doktornő szerint a magas vérnyomással kapcsolatban még mindig él a tévhit, hogy mivel jellemzően nem okoz zavaró tünetet, nem is igényel kezelést. Sokan csak a következményes problémák, megbetegedések miatt fordulnak orvoshoz, holott a kezeletlen magas vérnyomás alattomosan károsíthatja a szívet, az agyat, a vesét, a szemet, a végtagok keringését , a férfiaknál továbbá erektilis diszfunkciót, a nőknél pedig terhességi szövődményeket okozhat.

Kiemelten fontos tehát az orvos által elrendelt kezelés, tudni kell azonban, hogy ez 160/100 Hgmm alatti vérnyomásnál, szövődmények nélkül és társbetegségek hiányában kifejezetten életmódkezelés, e fölötti vérnyomásnál pedig életmódkezelés is - a gyógyszeres kezelés mellett. Utóbbi általánosságban akkor indokolt, ha az életmódkezeléssel 3 hónap alatt a célérték elérése nem sikerült, illetve magasabb vérnyomásértékeknél, társbetegségek és vagy szövődmények megléte esetén.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúlon (főként annak nyugati, délnyugati felén) és az Alföldön csak lassan, fokozatosan zsugorodik a ködtakaró, ezeken a tájakon többfelé egész nap borult, párás, ködös maradhat az idő. Az ország egyéb részein ugyanakkor derült, napos idő várható. Csapadék nem valószínű, legfeljebb a ködös részeken fordulhat elő szitálás. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös részeken ennél több fokkal hidegebb lehet. Fronthatásra ma nem kell készülni.