Világszerte csaknem minden második gyermek kénytelen a mások dohányfüstjével szennyezett levegőt szívni, pedig a dohányfüst 4000-féle kémiai anyagot tartalmaz, ezek közül legalább hatvan bizonyítottan rákkeltő hatású - mondta lapunknak Vadász Imre tüdőgyógyász szakorvos. A gyerekek többet mozognak, szaporábban lélegeznek, mint a felnőttek, fejlődő szervezetük érzékenyebb ezekre az anyagokra. A gyermeki szervezet kevésbé tudja ezeket a mérgeket feldolgozni, ezért bennük hosszabb ideig fejtik ki a hatásukat.
A Nemzetközi Rákellenes Unió kezdeményezésére ezért a január 30-i rákellenes világnapon kampányt indítottak annak érdekében, hogy gyermekeink dohányfüstmentes környezetben nőhessenek fel. Felszólítják a szülőket, hogy ne dohányozzanak a lakásban és az autóban, s tartsák távol gyermeküket azoktól a helyektől, ahol füstölni lehet.
Fontos tudatosítaniuk a gyermekükben, hogy a környezeti dohányfüstnek nincs biztonságos szintje. Arra is figyelmeztetnek, hogy terhesség alatt vagy terhesek társaságában senki se dohányozzon, a káros szenvedély rabjai pedig kérjenek segítséget orvosuktól a cigaretta elhagyásához. VG
Ártalmas a passzív dohányzás is A dohányzás okozta rákos megbetegedések vezetik a rosszindulatú daganatok listáját.
Hazánkban tavaly ez a káros szenvedély csaknem harmincezer ember idő előtti - elkerülhető - halálát okozta, és további 4-5 ezren vesztették életüket mások dohányfüstjének belélegzé-se miatt. Számos országban betiltották a zárt nyilvános helyen és a munkahelyeken a dohányzást.
A dohányfüst növeli a koraszülés kockázatát és a hirtelen bölcsőhalál előfordulását.
Serkenti a légúti fertőzések megszaporodását, allergiás panaszokat okoz.
Iskoláskorban az asztmás megbetegedések előidézője lehet.