Januártól megvalósult a János, a Margit és a Budai Gyermekkórház jogi integrációja.
Erről a humánpolitikai főpolgármester-helyettes nyilatkozott csütörtökön az MTI-nek.
Horváth Csaba elmondta: elvileg április végéig lezajlik az intézmények szakmai integrációja is. A gyermekkórház átalakulása ugyanis ez időre fejeződik be. Az integrációhoz szükséges pénzt a Főpolgármesteri Kabinet az év végén feltételesen biztosította.
A szocialista politikus tájékoztatása szerint februárban a Fővárosi Közgyűlés elé kerülhet a fővárosi önkormányzat kórházainak holdingszerű, integrált működését biztosító egészségügyi szervezet létrehozásáról szóló előterjesztése. A tavalyi árakon 75 milliárd forinttal gazdálkodó új intézmény, amelytől jelentős megtakarítást remélnek, tehermentesítené a kórházakat azzal, hogy átvállalná tőlük a gyógyító tevékenységhez szorosan nem kötődő háttérfeladatokat. A bürokratikus terhek átvállalásával nagyobb hatékonyságú lehet a kórházak gyógyító munkája.
Horváth Csaba hangsúlyozta, hogy az egészségügyi intézményrendszer átalakításával a fővárosi önkormányzat kórházai versenyképesebbé válnak az egészségügyi piacon az állami, az egyetemi és a majdan belépő magánszolgáltatókkal szemben. Rámutatott, hogy a főváros számára elemi kényszer, hogy ebben a betegekért, a páciensekért folyó versenyben az önkormányzati kórházak legyenek azok, amelyek a legfelkészültebbek, legfelszereltebbek.
A főpolgármester-helyettes egy közvélemény-kutatásra hivatkozva leszögezte, hogy ez a budapestiek elvárása, ezt igénylik. Elmondta azt is, hogy az új intézmény kiemelt figyelmet kíván fordítani a megelőzésre, a szűrővizsgálatokra. Szeretnék azt is, ha az egészségbiztosító is elismerné ezt a tevékenységet. Azt, hogy a betegellátástól a páciens típusú megközelítés irányába haladnak. Eszerint az egészségnyereségre való törekvés, az egészségesen eltöltött évek számának a növelése, a prevenció a cél. Csakúgy, mint az: a kórházak abban legyenek érdekeltek, hogy ne betegeket lássanak el, hanem egészségi felvilágosítást, prevenciót végezzenek.