A népszerű és szociális kapcsolataikat tekintve sikeres gyermekek kevésbé mutatják a depresszió és szorongás tüneteit.
A mentális problémákkal küszködő gyerekeknek nehezebb beilleszkedniük és barátokat találniuk. Azt azonban nehéz megállapítani, hogy a szorongás és a depresszió vezetnek-e a szociális problémákhoz, vagy fordítva. Egy mostani kutatás szerint valószínűbb, hogy a szociális problémák okozzák a szorongásos tüneteket, különösen a kamaszkorból a fiatal felnőttkorba lépéskor.
A Vermonti és Minnesota Egyetem közreműködésében készült tanulmány a Child Development című szaklap március/áprilisi számában jelenik meg majd először.
A Kompetencia Projekt keretében a kutatók 205 kisiskolás (8 és 12 év közöttiek) életét kísérték figyelemmel a fiatal felnőttkor kezdetéig (18-20 éves korukig), közben pedig folyamatosan figyelték a résztvevők szociális környezetét és mentális egészségi állapotát.
A megfigyelések szerint azok a fiatalok, akiknek már kisiskolás korukban is voltak szorongásos és depressziós panaszaik, később is hajlamosabbak voltak az ilyen jellegű problémák kialakulására. A beilleszkedési és más egyéb szociális problémával küzdő gyermekek az adatok szerint később kamasz- és fiatal felnőttkorban hajlamosabbak voltak a mentális betegségekre (krónikus depresszió, szorongás, pánikbetegség). Az eredmények fiúk és lányok esetében hasonlóak voltak.
"Általánosságban elmondhatjuk, hogy az egészséges mentális fejlődés kulcsa a jó kapcsolatok és megfelelő szociális környezet kialakítása - nyilatkozta Keith Burt , a Vermonti Egyetem pszichológia professzora, a tanulmány egyik írója - A kortársakkal való jó kapcsolatrendszer fenntartása nagyon fontos, és szülőknek, tanároknak és diákoknak egyaránt erre kell törekedniük."