Megállítható a szervezet védekező rendszerének romlása - állapították meg a kutatók. Egy új tanulmány eredményei szerint, a szervezetnek a szulforafán nevű antioxidánsra van szüksége, amelyből sokat találunk a brokkoliban.
Az erélyes antioxidáns szulforafánt legnagyobb mennyiségben a brokkoli tartalmazza. Már korábban is voltak adatok arra, hogy növeli a szervezet méregtelenítő enzimjeinek hatékonyságát, és arra utaló adatok is olvashatók, hogy bizonyos rosszindulatú daganatok kockázatát csökkenti.
Az antioxidánsok ellensúlyozzák az úgynevezett szabad gyökök egészségünket károsító hatását. Anyagcserénk folyamatosan termel szabad gyököket, illetve ezeket a szennyezett levegőben lévő részecskék útján is belélegezzük.
A szabad gyökök erősen oxidálnak, ettől károsodnak a sejtjeink, de lassú oxidáció - rozsdásodás - zajlik érelmeszesedés során az ereinkben is. A szabad gyökök ezért megbetegítenek, öregítenek, ezt szervezetünk különböző antioxidáns eljárásokkal igyekszik ellensúlyozni.
Andre E. Nel, a Kaliforniai Egyetem egyik legújabb tanszékén, a nanomedicinával foglalkozó részlegen dolgozik. Munkatársaival arra voltak kíváncsiak, milyen utakon tudja a szervezet a kívülről és a belülről támadó, szabadgyökhatást semlegesíteni.
"Egy ideje tudjuk, hogy a szabad gyökök fontos szerepet játszanak az öregedés folyamatában is, de eddig főleg azzal foglalkoztunk, miképpen keletkeznek ezek a károsító anyagok és nem tisztáztuk, milyen utakon próbáljuk ezeket leküzdeni" - nyilatkozta a munkacsoport vezetője.
A Journal of Allergy and Clinical Immunology elektronikus kiadásában megjelent tanulmányukban a kutatók beszámolnak idős egereken végzett kísérleteikről, amelyek egyértelműen bizonyították, hogy a szulforafán az immunvédekezésben működő antioxidáns gének és enzimek csoportját úgy teszi aktívvá, hogy azok leküzdik a szabad gyökök sejtkárosító hatását.
Szulforafán a brokkolin kívül a karfiolban és a káposztában - és más káposztafélékben - is található, de legnagyobb mennyiségben a friss brokkoliban fordul elő. A vegyület a zöldségekben cukorhoz kötve van jelen, majd a szervezetben felszabadul. A gyomorban erélyesen gátolja a gyomorfekélyt okozó baktérium, a Heliobacter pylori szaporodását is.