Fontos vizsgálatról akarják lebeszélni a szülőket

Kísérleti nyúlnak tekintik a gyermekeket egy nemzetközi vizsgálatsorozat szervezői – ezt állítják egy Facebook-csoport tagjai, akik folyamatosan összeesküvés-elméleteket (konteókat) gyártanak. Ezúttal az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által kezdeményezett COSI-vizsgálatban való részvételről próbálják lebeszélni a szülőket, valótlan állításokat hangoztatva.

Egész Európában, így Magyarországon is komoly problémát jelent, hogy sok gyermeknek nem megfelelő a tápláltsági állapota, vagyis túlsúllyal, elhízással vagy éppen alultápláltsággal küzdenek. Pedig a megfelelő tápláltság sokkal fontosabb az egészség szempontjából, mint elsőre gondolnánk: csökkenti számos krónikus betegség – például a magas vérnyomás és a cukorbetegség – kialakulásának kockázatát, javítja a tanulmányi és sportteljesítményt, valamint a társas kapcsolatokra is pozitívan hathat.

gyerekkori elhízás
A cél valójában a gyermekkori elhízás gyakoriságának visszaszorítása. Fotó: Getty Iamges

Valótlan állításokkal ijesztgetik a szülőket

A 6 és 9 év közötti gyermekek egészséges fejlődésének elősegítése céljából Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2007-ben útjára az európai régióban a Gyermek Tápláltsági Állapot Vizsgálatot (COSI). Magyarország eddig 3 alkalommal – 2010-ben, 2016-ban és 2019-ben – vett részt a vizsgálatsorozatban, a következő adatgyűjtést pedig idén őszre tervezik. Az eredmények arról adnak majd képet, hogyan változott itthon az alultáplált, túlsúlyos vagy elhízott gyerekek aránya az elmúlt években. A legutóbbi, 2019-es adatok szerint a magyar hétévesek negyede súlyfelesleggel küzdött.

A vizsgálat tehát fontos információkkal szolgál majd a kisiskolásokról, a konteóhívők mégis azt kezdték terjeszteni a felmérésről, hogy tulajdonképpen „kísérleti nyúlként” bánnak majd a gyerekekkel. Az álhírterjesztők célja, hogy rávegyék a szülőket arra, hogy utasítsák vissza gyermekük nevében az adatgyűjtést – hívta fel a figyelmet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI).

Tény, hogy a tudatos vásárláshoz és fogyasztáshoz elengedhetetlen, hogy alaposan megnézzük a megvenni kívánt termékek címkéit. Bizonyos jelölésekkel kapcsolatban azonban időről időre valótlan információk kapnak szárnyra. Újabban ismét terjed egy álhír a gyümölcsökön látható matricákról.

Mit vizsgál valójában a COSI?

A COSI-hoz – amelyet Magyarországon az OGYÉI koordinál – már több mint 40 európai ország csatlakozott az elmúlt években. Az idei felmérést mintegy 180 hazai általános iskolában végzik majd el, mégpedig az 1. és 2. osztályos tanulók körében. A vizsgálat során mindössze a gyerekek testsúlyát, testmagasságát és derékkörfogatát mérik meg az iskolák védőnői, kitöltetnek továbbá egy kérdőívet az iskolai és otthoni táplálkozási szokásokkal kapcsolatban. Ezenfelül néhány kiválasztott tanulónál testösszetétel-mérést és részletes táplálkozási vizsgálatot is elvégeznek.

A vizsgálati eredményeknek azért is lesz nagy jelentőségük, mert segítségükkel lehetővé válik az egészségfejlesztő programok célzott kidolgozása. A COSI tehát tulajdonképpen a gyermekkori elhízás gyakoriságának visszaszorításában játszik különösen fontos szerepet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra