Kínai kutatók génmódosított sertésmájat ültettek egy agyhalott személy szervezetébe, ahol 10 napig rendeltetésszerűen működött. Ez az első alkalom, hogy disznómájat ilyen módon működésbe tudtak hozni egy emberben - számol be a forradalmi eljárás sikeréről a Guardian.
Lin Wang professzor, a kísérletet vezető professzor elmondta: "Ez az első alkalom, hogy megpróbáltuk feltárni, hogy a sertésmáj jól működhet-e az emberi szervezetben, és hogy a jövőben helyettesítheti-e az eredeti emberi májat. Álmunk, hogy elérjük ezt az eredményt."
Sertésszervek beültetésével 2022 óta kísérleteznek világszerte, az Egyesült Államokban és Kínában sebészek sertésszívekkel és vesékkel is próbálkoztak már. A betegek egy része a beavatkozást követő néhány hónapon belül elhunyt, de mivel kivétel nélkül súlyos betegségtől szenvedtek, nem világos, hogy az átültetések közrejátszottak-e a halálukban. Voltak viszont olyanok is, akik felépültek és elhagyták a kórházat.
A mostani beavatkozást egy 50 éves férfin hajtották végre, akinél súlyos fejsérülést követően agyhalált diagnosztizáltak. A páciens saját mája sértetlen volt, és egy több mint 10 órás műtét során a géntechnológiával módosított sertésmájat ültettek be neki, hogy másodlagos májként funkcionáljon. A kutatók a szerven olyan genetikai módosításokat hajtottak végre, amely meggátolta, hogy a férfi immunrendszere megpróbálja kilökni az idegen szervet.
A kutatók sikeresnek ítélték a beavatkozást, hozzátették ugyanakkor azt is: nem tudni, hogy a beültetett máj képes lett volna teljes egészében ellátni a beteget, hiszen a kísérlet során annak saját mája is működőképes volt. Hogyha azonban csak egy részét venné át az eredeti szerv feladatainak, már az is hatalmas segítség lenne, a szakemberek szerint ugyanis így nagyszerű áthidaló megoldásként szolgálhatna abban az időszakban, míg az eredeti máj valamilyen okból nem működik megfelelően.