Gombaszedés: így kerülheted el a mérgezést

Jelentősen megemelkedett az utóbbi időszakban a gombamérgezések száma az országban. Mutatjuk, hogyan lehet a szakértők szerint a legbiztosabban elejét venni a problémának.

„Mire figyeljek amatőr gombagyűjtőként?” – ezzel a kérdéssel fordult a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) egy levélíró. A hatóság Facebook-oldalán tette közzé a választ, benne hasznos tanácsokkal azok számára, akik némi testmozgással és természetjárással kötnék egybe az ebéd hozzávalóinak begyűjtését. Ha tehát az erdőbe indulsz gombát szedni, az alábbi szabályokat mindig tartsd be.

gombaszedés, fiatal nő az erdőben
Érdemes mindig csak olyan gombát begyűjteni az erdőben, amelyet jól ismerünk. Fotó: Getty Images

Csak olyan gombát szedj le, amelyet jól ismersz. Az elöregedett, férges példányokat pedig inkább hagyd a termőhelyükön. Fontos az is, hogy legyen nálad egy tágas gyűjtőkosár vagy átlyukasztott fedelű doboz, amely megfelelően szellőzik. Ez azért fontos, hogy a gombák ne fülledjenek be, illetve ne nyomódjanak és törjenek össze. Ha olyan gombát találsz, amelyet nem ismersz, azt is inkább hagyd a természetben. Ha viszont mégis mindenképpen el szeretnéd vinni gombaszakértőhöz, akkor tedd a többitől külön, hogy ne is tudjon azokkal érintkezni.

Gombaszedés után a zsákmányról feltétlenül ki kell kérni gombaszakellenőr véleményét! Minden piacon, ahol vadon termő gombát is árulnak, találsz gombaszakértőt, aki ingyenesen átvizsgálja az általad szedett gombákat. A hétvégi ügyeletek helyszíneiről viszont érdemes előzetesen tájékozódni. A gombaszakértők országos listája elérhető a Pest Vármegyei Kormányhivatal weboldalán.

A Nébih arra is felhívja a figyelmet, hogy a friss gombák gyorsan romlanak. Éppen ezért a már ellenőrzött gombákat a lehető leggyorsabban, 24 órán belül el kell fogyasztani. A konyhai feldolgozásig tárold szellős, hűvös helyen, egy rétegben egymás mellé helyezve a gombákat. Fóliába nem szabad becsomagolni. Mérgezésgyanú esetén azonnal orvosi segítséget kell kérni. Ilyenkor lehetőség szerint a gomba után maradt konyhai hulladékot és a gombás étel maradékát is vigyük magunkkal, mert az segítheti a mérgezés forrásának beazonosítását.

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Ez a tényező az életkornál és a jövedelemnél is jobban befolyásolja az egészséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +0 °C

A Dunántúlon és a Duna-Tisza közén újra megnövekszik a felhőzet, és általában erősen felhős vagy borul ég lesz a jellemző. Foltokban köd képződik. Elvétve szitálás, esetleg hószállingózás előfordulhat. A Dunántúlon helyenként élénk lökések kísérhetik az északnyugati szelet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -1 és +3 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra is a beállt hidegpárna egyhangú időjárása határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra