Vádat emeltek 14 egészségügyi dolgozó ellen Kirgizisztánban, mert állítólag gyerekeket fertőztek meg HIV-vírussal.
A biskeki főügyészség szerint a dél-kirgizisztáni Os körzetében fertőztek meg 41 kisgyereket és nyolc felnőttet injekciók beadása és vérátömlesztés közben. A vádlottak, akik között orvosok, ápolónők és kórházi vezetők is vannak, műhiba és foglalkozás körében elkövetett gondatlanság miatt 5 és 10 év közötti börtönre számíthatnak.
A szomszédos Kazahsztánban a BBC jelentése szerint tavaly 21 egészségügyi dolgozót ítéltek szabadságvesztésre azzal a váddal, hogy HIV-vírussal fertőztek meg 150 gyereket.
Az egészségügyi botrány sokkolta Kirgizisztánt és erős kételyeket ébresztett a közvéleményben az egészségügyi személyzet szakmai felkészültségével és a kórházakban uralkodó állapotokkal szemben.
Az ország déli részén több száz gyereket és anyát vizsgáltak meg azóta, hogy az első HIV-fertőzéses esetek júliusban napvilágra kerültek. Hivatalos források szerint a fertőzés kiindulópontját nehéz beazonosítani, mert az első kisgyermek, akinek szervezetében kimutatták a HIV-vírust, tizenkétszer volt kórházban a közép-ázsiai ország különböző egészségügyi intézményeiben. A BBC úgy tudja: a vizsgálat kezdete óta legalább 30 másik gyerekről bizonyosodott be, hogy HIV-pozitív és folyamatosan regisztrálnak újabb és újabb eseteket.
A hivatalos statisztikák szerint az 5 milliós Kirgizisztánban körülbelül 1500 HIV-fertőzött él: ez 15-szörös növekedés a 2002-es adathoz képest.
A HIV-fertőzések mostani tömeges előfordulását zavart titkolózás övezi. A többségében muzulmánok lakta és mélyen vallásos közép-ázsiai térségben a HIV-fertőzés szégyenbélyegnek számít és a családok minden lehetséges eszközzel védik fertőzött gyerekeiket a nyilvánosságtól. Egy nemzetközi segélyszervezet Kirgizisztánban dolgozó alkalmazottja szerint rendkívül gyakoriak a tömeges kórházi fertőzések, de ezek java részét be sem jelentik.