Gyógyszer lenne, de tilos használni

A kenderalapú orvosság Magyarországon úgy van, hogy nincs: tízezrek életét segíthetné, de még azt a kenderkészítményt is megfogják a határon, amely legális, a címzett ellen pedig eljárás indul.

Gyógyszer nő a magyar földből, de tilos használni

Mindenkinem tud adni valamit A Magyar Orvosi Kannabisz Egyesület (MOKE) konferenciáján, a Cannabicumon hangzott el, hogy a fű az izomsorvadásban szenvedőktől az asztmásokon, Alzheimer-kórosokon és irritábilis bélszindrómásokon át a depressziósokig, gyakorlatilag mindenkinek tud valamit adni.

Sok minden történt azóta, hogy 1961-ben az ENSZ a kábítószerekről szóló nemzetközi egyezményben - többek közt a heroinnal együtt - a legproblémásabb kategóriába sorolta a kannabiszt. Az akkori megállapítás szerint veszélyeit még a lehetséges terápiás előnyök sem ellensúlyozzák. Azóta kiderült, hogy a kender nem különösebben addiktív, ellentétben más, legális pszichoaktív szerekkel, mint például a nikotin vagy a koffein.

Az is kiderült, hogy nem nevezhető "kapudrognak", a fű fogyasztása senkit nem tesz, mondjuk, heroinfüggővé. És kiderült, hogy ennek a világon mindenhol elterjedt növénynek van pár kifejezetten hasznos hatása is - írja cikkében a Népszava , mely szerint a megfelelő orvosikannabisz-program egyszerűsítené a hozzáférést a sokszor életmentő szerekhez.

A WHO szerint orvosi célokra alkalmazható az orvosi kannabisz, orvosi kannabisz marihuána OGYÉI NEAK kannabisz kannabiszolaj
A WHO szerint orvosi célokra alkalmazhatónak tűnik a kannabisz

Mint írják, 2017-ben volt az első eset, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) engedélyezte a szer itthoni használatát. Addigra már számos európai országban legalizálták az orvosi kendert , többek közt Csehországban és Lengyelországban is.

A WHO szerint orvosi célokra alkalmazhatónak tűnik

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sok egyéb is változott, mióta '61-ben betiltották a kendert: az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO 2018 júniusában arról adott ki állásfoglalást, hogy a növény alkalmazhatónak tűnik orvosi célokra. A Cannabicum egyik előadója, Pavel Pachta szerint - aki a nemzetközi drogszabályozás szakértője, és évekig az ENSZ munkatársa volt - a marihuána még az idén lekerülhet a legszigorúbban korlátozott drogok listájáról.

Nagy-Britanniában - a sclerosis multiplex (SM) gyógyszereként - 2010-ben törzskönyvezték a hatóanyagként THC-t és CBD-t.

Az európai országok közül nálunk az egyik legszigorúbb a kannabiszra vonatkozó törvényi szabályozás, ám a CBD még itthon is legális. Az étrend-kiegészítőnek minősített olaj önmagában nem gyógyít, de betegségek tüneteit és még több orvosság mellékhatásait képes enyhíteni. Élhető hétköznapokat adhat epilepsziásoknak, SM-betegeknek, figyelemzavarosoknak, de rákbetegeknek például magát az életet jelentheti.

Forgalmazni mégsem szabad

Akinek kell, csak külföldről rendelheti meg, és ez a legalitás ellenére sem egyszerű. Számos történetet lehet hallani olyanokról, akik rendelését megállították. Ellenük hosszú és kellemetlen eljárás indult, csak hogy a végén kiderüljön, nem tettek semmi törvénybe ütközőt. Ha valaki mégis kiteszi magát ennek, akkor már csak az egészségügyi rendszerrel kell megküzdenie - erről ide kattintva olvashat bővebben.

Szintén nem egy történet szól olyan orvosokról, akik utcára tettek valakit, mert elismerte, CBD-olajjal egészíti ki a kezelését. Még rosszabb a helyzete annak, aki gyógyszert szeretne: a MOKE az egész országban a mai napig mindössze három orvost ismer, aki hajlandó volt ilyet felírni. A XX. századi tiltás és stigmatizálás megtette a hatását. De sokaknak mindez eleve járhatatlan út; a kannabisz alapú gyógyszerekkel és gyógyászati kannabisztermékekkel történő kezelés ára elérheti a több százezer forintot is havonta.

Hogy működik az engedélyeztetés? A kannabisz alapú orvosságok eleve csak néhány betegségtípusnál engedélyezettek Magyarországon, és azoknál is csak utolsó esélyként. Ha egy beteg már minden más kezelést kipróbált, és azok kudarccal végződtek, kezelőorvosa javasolhat ilyen gyógyszert. Így a beteg - aki ekkorra már éveket veszíthetett - beadhat az OGYÉI-hez egyedi importkérelmet az adott szerre. Ha ezt pozitívan bírálják el, tb-támogatást igényelhet a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK). Ám mint a jogi akadályokat a konferencián ismertető Zeller Judit, a TASZ munkatársa és a Pécsi Egyetem jogi karának adjunktusa elmondta, az elbírálás vezérelvek nélkül, ötletszerűen zajlik a NEAK-nál, és ez nem sok reményre ad okot. S itt még nincs vége: a betegnek arra az esetre is kell, hogy legyen egy engedély a zsebében, ha az utcán rendőrök állítják meg - írja cikkében a lap.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra