Gyógyszer nő a magyar földből, de tilos használni
Sok minden történt azóta, hogy 1961-ben az ENSZ a kábítószerekről szóló nemzetközi egyezményben - többek közt a heroinnal együtt - a legproblémásabb kategóriába sorolta a kannabiszt. Az akkori megállapítás szerint veszélyeit még a lehetséges terápiás előnyök sem ellensúlyozzák. Azóta kiderült, hogy a kender nem különösebben addiktív, ellentétben más, legális pszichoaktív szerekkel, mint például a nikotin vagy a koffein.
Az is kiderült, hogy nem nevezhető "kapudrognak", a fű fogyasztása senkit nem tesz, mondjuk, heroinfüggővé. És kiderült, hogy ennek a világon mindenhol elterjedt növénynek van pár kifejezetten hasznos hatása is - írja cikkében a Népszava , mely szerint a megfelelő orvosikannabisz-program egyszerűsítené a hozzáférést a sokszor életmentő szerekhez.
Mint írják, 2017-ben volt az első eset, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) engedélyezte a szer itthoni használatát. Addigra már számos európai országban legalizálták az orvosi kendert , többek közt Csehországban és Lengyelországban is.
A WHO szerint orvosi célokra alkalmazhatónak tűnik
Sok egyéb is változott, mióta '61-ben betiltották a kendert: az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO 2018 júniusában arról adott ki állásfoglalást, hogy a növény alkalmazhatónak tűnik orvosi célokra. A Cannabicum egyik előadója, Pavel Pachta szerint - aki a nemzetközi drogszabályozás szakértője, és évekig az ENSZ munkatársa volt - a marihuána még az idén lekerülhet a legszigorúbban korlátozott drogok listájáról.
Az európai országok közül nálunk az egyik legszigorúbb a kannabiszra vonatkozó törvényi szabályozás, ám a CBD még itthon is legális. Az étrend-kiegészítőnek minősített olaj önmagában nem gyógyít, de betegségek tüneteit és még több orvosság mellékhatásait képes enyhíteni. Élhető hétköznapokat adhat epilepsziásoknak, SM-betegeknek, figyelemzavarosoknak, de rákbetegeknek például magát az életet jelentheti.
Forgalmazni mégsem szabad
Akinek kell, csak külföldről rendelheti meg, és ez a legalitás ellenére sem egyszerű. Számos történetet lehet hallani olyanokról, akik rendelését megállították. Ellenük hosszú és kellemetlen eljárás indult, csak hogy a végén kiderüljön, nem tettek semmi törvénybe ütközőt. Ha valaki mégis kiteszi magát ennek, akkor már csak az egészségügyi rendszerrel kell megküzdenie - erről ide kattintva olvashat bővebben.
Szintén nem egy történet szól olyan orvosokról, akik utcára tettek valakit, mert elismerte, CBD-olajjal egészíti ki a kezelését. Még rosszabb a helyzete annak, aki gyógyszert szeretne: a MOKE az egész országban a mai napig mindössze három orvost ismer, aki hajlandó volt ilyet felírni. A XX. századi tiltás és stigmatizálás megtette a hatását. De sokaknak mindez eleve járhatatlan út; a kannabisz alapú gyógyszerekkel és gyógyászati kannabisztermékekkel történő kezelés ára elérheti a több százezer forintot is havonta.