Halálos idegmérget hordoznak ezek a madarak

Két közelmúltban felfedezett madárfaj tollazatán olyan potens idegmérget azonosítottak a kutatók, amelyet korábban a nyílméregbékákban azonosítottak.

Két új mérgező madárfajt fedeztek fel egy új-guineai esőerdőbe vezető expedíció során – számol be róla az Iflscience. A kutatók a természetben megtalálható, különleges méreganyagokat kutatva fedezték fel a két új madárfajt, amelyek a latin Pachycephala schlegelii és Aleadryas rufinucha neveket kapták.

Halálos mérget találtak a madár tollazatában

A cikk szerint meglehetősen ritka, hogy efféle, mérgező tollú madarat fedeznek fel a kutatók, erre több mint két évtizede nem is volt példa. A két madárfaj egyébként viszonylag nagy számban él ezen a területen, azt azonban idáig nem tudták róluk, hogy tollazatuk méreganyagokat tartalmaz. Az állat vizsgálata során a Batrachotoxin nevű neurotoxint azonosították, amelyet a tudomány az egyik legerősebb, természetben előforduló idegméregként tart számon. Nevét a nyílméregbékáról kapta, amelyben először fedezték fel, de kisebb koncentrációban több másik, nem kétéltű fajban is megtalálható.

idegméreg, madár, erdő
A madár tollain halálos mérget hordozhat. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

A madarak szervezetébe valószínűleg toxikus élelmiszerek fogyasztásával jutnak el a méreganyagok, amelyek aztán a szöveteikbe is beépülnek. Magas koncentrációban a Batrachotoxin hallucinációkat, izomgörcsöket válthat ki, és halált is okozhat az embernél. A mérgező békák bőrén elegendő mennyiség van ahhoz, hogy ilyen súlyos tüneteket okozzon, de a madarak tollaiban jóval kisebb dózisban található meg ez a méreganyag. Ahhoz persze elegendő lehet, hogy a madár számára védelmet nyújtson a nagyobb ragadozók ellen, a kutatók szerint azonban nem biztos, hogy ez lehet a méreganyag szerepe. A helyi lakosok mindenesetre nem szívesen fogyasztják az állatot, elmondásuk szerint a húsa úgy égeti a szájukat, mintha chilit fogyasztottak volna, emellett orrfolyást és könnyezést eredményezett már az is, hogy az állatból szövetmintát vettek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.