A világon forgalomban lévő gyógyszerek körülbelül 10 százaléka hamis - állítja az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Arra figyelmeztetnek, hogy bárhol a világon lehet olyan gyógyszerbe ütközni, amely kifogástalanul néz ki, rendesen van csomagolva, de a valóságban rossz hatóanyagot tartalmaz, sőt, akár mérgező is lehet, ráadásul már nem csak az interneten vagy a feketepiacokon, hanem akár kórházakban és gyógyszertárakban is előfordulhat nem megfelelő, nem eredeti készítmény.
Már régen nemcsak a meghatározhatatlan forrásokból való Viagráról vagy Cialisról van szó, hanem életfontosságú gyógyszerekről is, hivatalos és legális forgalmazási utakon.
Ezek részben ugyanazokat a hatóanyagokat tartalmazzák, néha az adagolás más, néha teljesen hatástalanok. Szakértők minden lehetséges anyagot találtak már bennük, tejportól cementen keresztül patkányméregig.
Kémiai elemzés nélkül gyakran nem különböznek az eredetitől. A csomagolások, melyek nem ritkán thaiföldi hamisító üzemekből származnak, tökéletesen utánozzák az eredetit, beleértve a sorozatszámokat és a biztonsági jeleket - inti óvatosságra a nem biztonságos helyről vásárlókat az Egészségügyi Világszervezet.