Haspuffadás terhesség alatt

Haspuffadást legtöbbször a nem megfelelő táplálkozás és bizonyos ételallergia okozhat, a kismamáknál azonban a terhesség ideje alatt is vissza-visszatérhetnek ezek a panaszok.

A néphagyomány úgy tartja, hogy a lányt váró kismamák sokkal nehezebben viselik a terhességet, mint azok, akiknek kisfiú növekszik a szíve alatt. Ezt a megfigyelést tudományosan nem sikerült ugyan igazolni, a jövendőbeli anyukák nagy részénél azonban már a terhesség kezdetétől jelentkeznek kisebb-nagyobb mértékben a várandóssággal járó panaszok . Ezek egy része emésztési probléma, a székrekedés mellett gyakori jelenség ilyenkor a haspuffadás is.

A progeszteron hormon termelődése haspuffadást okozhat a kismamáknál

A terhesség alatti haspuffadás okozója általában a progeszteron növekvő szintje. Ennek a hormonnak a szerepe a várandósság kialakulása szempontjából elengedhetetlen, a progeszteron teszi ugyanis lehetővé az embriókezdemény beágyazódását. Emellett a bélrendszer simaizomzatának működéséért is felel, fokozott termelésekor az étel lassabban halad keresztül az emésztőrendszeren és a baktériumoknak is több idejük marad a bontásra - emiatt a gázképződés is megnövekszik. Ugyanezen okokból a kismamáknál gyakori a székrekedés és egyéb székelési gondok előfordulása is.

A haspuffadás megelőzése

Megelőzéséhez elengedhetetlen a rendszeres folyadékfogyasztás és a megfelelő, rostban gazdag élelmiszerek fogyasztása. Kerüljük az olyan ételek fogyasztását, melyek amúgy is fokozzák a szervezetben a gázképződést (például a hüvelyesek vagy a káposzta), hiszen kismamák esetében fokozott a haspuffadás veszélye. Összességében a szénhidrátbevitelt is tanácsos csökkenteni, ezek bontásakor képződik ugyanis a legtöbb gáz a vastagbélben. Jobb, ha a napi étkezést is 4-5 ciklusra bontjuk fel, ahelyett hogy egyszerre esszük tele magunkat.

A haspuffadást a hormonális ingadozástól az újramelegített tésztáig sok minden okozhatja, gyakran az irritábilis bél szindróma az előidézője, mely betegség a lakosság 15-20 százalékát érinti. A leggyakoribb okokat az alábbi cikkünkben gyűjtöttük össze!

Egyik megelőzési lehetőség a fizikai aktivitás növelése, amely kismamáknál - főként az utolsó hónapokban - nem egyszerű feladat. Nem kell azonban feltétlenül maratoni táv lefutásában gondolkodni, egy hosszabb séta is javíthat a közérzeten és segítheti a kellemetlen gázok felszívódását. Gyógyszeres kezelésben csak akkor érdemes gondolkodni a kismamáknak, ha a fent leírt módon sem sikerül a haspuffadás kellemetlen tünetein javítaniuk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra