Hat napig élt egy nő tüdő nélkül

Hat napon át tüdő nélkül tartottak életben egy transzplantációra váró pácienst egy kanadai kórházban, és ezzel megmentették az életét.

A Torontói Közkórházban szerdán sajtótájékoztatón ismertették a világon példa nélküli esetet. A cisztás fibrózissal született és súlyos, immár az egész testét fenyegető tüdőgyulladásban szenvedő Melissa Benoit-nak már csak órái voltak hátra tavaly áprilisban, amikor orvosai úgy döntöttek, hogy eltávolítják mindkét tüdőlebenyét, és különleges eljárásokkal, gépekkel tartják életben mindaddig, amíg sikerül átültethető tüdő találni számára.

Tüdőröntgen
Tüdőröntgen-felvétel. A transzplantáció évtizedekkel hosszabbíthatja meg a betegek életét

A 32 éves nő vérét hat napon át látták el oxigénnel mesterségesen, mindaddig, amíg sikerült donort találni a transzplantációhoz . A kórház orvosai szerint eddig még sehol a világon nem alkalmaztak ilyen radikális életmentő beavatkozást.

Az első sikeres hosszútávú teljes tüdőátültetést 1986-ban hajtották végre, szintén Kanadában. A Torontói General Hospitalban végrehajtott műtét 15 évvel hosszabbította meg a beteg életét. Magyarországon először 2015. december 12-én végeztek ilyen eljárást, sikeresen.

A cisztás fibrózis a külső elválasztású mirigyek - kóros váladéktermeléssel járó - örökletes betegsége, amely az érintett szervek (tüdő, orr- és melléküregei, hasnyálmirigy, máj, emésztőrendszer, izzadságmirigyek és nemi szervek) jellegzetes másodlagos károsodásához vezet. Főként súlyos légúti és emésztőszervi szövődményeket okoz. Bár a betegséget közel 70 éve figyelték meg először, az alapvető biokémiai zavar ma sem tisztázott. A betegség elsődleges megnyilvánulása a külső elválasztású mirigyekbenben termelődő, normálisnál sűrűbb nyák. Az okait célzó kezelése egyelőre nincs, a tüneti kezelések javítják a betegek életkilátásait, de így is csak körülbelül egyharmaduk éri meg a 18 éves vagy annál idősebb kort. Részletek!

A beavatkozást csak akkor hajtják végre, ha nélküle a beteg biztosan meghalna. A végstádiumú állapotot döntő többségben négy betegség idézi elő. A krónikus obstruktív légúti betegség ( COPD ) beleértve a tüdőtágulatot, az idiopátiás tüdőfibrózis, a cisztás fibrózis és a pulmonális hipertónia.

Forrás: MTI

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra