Egy csésze tea valóban hatékonyan felpörgeti az agyunkat - állapították meg holland kutatók, akik negyvennégy, negyven évnél fiatalabb önkéntes szellemi teljesítőképességét vizsgálták. Kutatásuk során elsősorban arra koncentráltak, hogy a teában megtalálható L-teanin aminosav és koffein metilxantin-származék milyen módon hatnak a résztvevőkre.
A kísérleti alanyok egy része valódi teát fogyasztott, míg a kontrollcsoport csak annak látszó, de teát és így a két említett összetevőt egyáltalán nem tartalmazó italt kapott.
Az eredmények azt mutatták, hogy a fogyasztás követően húsz-hetven perccel a valódi tea jelentősen javította számos feladat végrehajtásában a résztvevők teljesítményét - ezen felül a teát fogyasztók ébersége is fokozottabb volt, mint a placebocsoport tagjaié. Mindezek mellett a tea láthatóan csökkentette a fáradtság érzetét a résztvevőknél.
A Nutritional Neuroscience szaklapban megjelent tanulmányban a szerzők úgy fogalmaznak, hogy eredményeik szerint a tea két kulcsösszetevője elősegíti a koncentrálóképesség javítását a komoly szellemi teljesítményt igénylő feladatok esetében. Korábbi vizsgálatok kimutatták azt is, hogy a teafogyasztás csökkenti a szív- és érrendszeri panaszok, a daganatos betegségek, sőt akár a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát is.
A kutatók úgy vélik, hogy a korábbi kutatások adataival összevetve a legújabb vizsgálatok is azt támasztják alá, hogy a teafogyasztás az egészségi állapot megőrzésének fontos eleme.