A gyógyszertárakban 170 millió receptet váltunk ki évente, amiből 140-150 millió tb-támogatott - írja a vg.hu . A legtöbbet, 16 milliárd forintot az idősek, a 65-69 éves korosztály költi gyógyszerre. Magyarországon a betegségcsoportokat tekintve a szív- és érrendszeri betegségekre írják fel a legtöbb orvosságot , évente ezekre a szerekre több mint 35 milliárd forintot költünk.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet adatai szerint jelenleg 2312 közforgalmú gyógyszertárnak van működési engedélye Magyarországon. Emellett 677 fiókgyógyszertár és intézeti gyógyszertár is van. A legtöbbet az Alföldön és Észak-Magyarországon költik orvosságokra, a Dunántúlon és Közép-Magyarországon pedig valamivel kevesebbet.
A támogatott készítmények esetében az elmúlt három évben a gyógyszerforgalom 3,3 százalékkal nőtt - közölte a minisztérium. Az egy betegre jutó átlagos tb-támogatás összege évente 42 500 forint körül van. A tb-támogatás az inzulinok és vércukorszintet csökkentő gyógyszerek, a véralvadásgátlók, az asztma, a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) kezelésére használt szerek és a daganatellenes készítmények esetében nőtt jelentősen az elmúlt években.
A legnagyobb tb-támogatást a leukémia és más daganatos megbetegedések kezelésére használt gyógyszerek, véralvadásgátló szerek, valamint az antipszichotikumok kapják. A patikában kapható legolcsóbb gyógyszer egy savlekötő tabletta, ez 166 forintba kerül, a legdrágább vényköteles orvosság ára pedig 1,44 millió forint, ezt daganatos betegeknek írják fel az orvosok.