"A betöltetlen praxisok aránya folyamatosan nő. A probléma 2010 óta jelen van, (...), 2022 végén a háziorvosi körzeteknek már több mint tíz százaléka betöltetlen. Hatezer háziorvosi körzet van Magyarországon, tehát már 600 fölötti a betöltetlen körzetek száma" – mondta az InfoRádiónak Bíró Anikó, a KRTK Közgazdaságtudományi Intézet tudományos főmunkatársa, aki a témában tanulmányt is készített.
Az ország minden részén vannak betöltetlen körzetek, de súlyosabb a probléma Kelet-Magyarországon és azon belül a kisebb, megyeközponttól távolabbra eső településeken. A tartósan betöltetlen praxisok számára 2014 óta létezik támogatás, ami akkor 6-10 millió forint közötti összeget jelentett. Ez azóta a duplájára emelkedett, már 12-20 millió forint közötti, aminek hatására negyedévente országosan 12 körzetet töltenek be. Az anyagi ösztönzés viszont önmagában nem elegendő ahhoz, hogy az erősen növekvő negatív tendenciát megszakítsa.
Nem vonzók az eldugott körzetek és az idős betegek
Végeztek egy felmérést arról, milyen szempontok játszhatnak közre abban, hogy ilyen sok a betöltetlen praxis. A háziovosok által adott válaszok alapján az derült ki, hogy a legnagyobb probléma a körzetek elhelyezkedése. Van, hogy távol, eldugott helyen van a megyeközponttól, emiatt oda nem mennek a háziorvosok. A másik fő probléma a betegek társadalmi és gazdasági helyzete. Az orvosok számára nem annyira vonzó, ha sok az idős beteg.
"Ha ilyen mértékben növekszik a betöltetlen körzetek aránya, az már rövidtávon nagyon súlyos problémához fog vezetni" – jelentette ki a megkérdezett szakember.