Herefejlődési zavar esetén legtöbbször nem a herék deformitását, hanem a leszállási zavarukat értik. A fiú gyermek heréinek már születésükkor a herezacskóban kellene elhelyezkedniük, ez esetben viszont mégsem így történik. Ilyenkor egy- vagy kétoldali rejtett heréjűségről beszélünk. Az egyoldali körülbelül a gyermekek 3 százalékát érinti, koraszülötteknél jóval magasabb, elérheti a 30 százalékot. A kétoldali rejtett heréjűség azonban rendkívül ritka.
A herék leszállási zavara a koraszülöttek körében jóval magasabb, elérheti a 30 százalékot
Pontosan nem ismert, hogy mi áll a leszállási zavar hátterében, de hormonális okot, valamilyen egyéb fejlődési rendellenességet, illetve sérvet is összefüggésbe hoztak már vele. Ha születéskor mindkét here leszállt, a későbbiekben ilyen rendellenesség már nem fordulhat elő. Ezután már csak ingaheréről beszélhetünk, ami azt jelenti, hogy a here a herezacskóban nem rögzül megfelelően, időnként a lágyékcsatornáig is fölmegy.
Fájdalmat nem okoz, illetve egyéb kellemetlen problémával sem jár ez az állapot, mégis nagyon fontos, hogy a heréket kétéves korig a herezacskókba hozzák. Ott ugyanis a hőmérséklet alacsonyabb, mint a hasüregben, és ivarérett korban károsíthatja a spermákat, illetve megnöveli a heredaganat kockázatát. Ha a problémát felfedezik és hormonokkal vagy sebészi úton kezelik, akkor jók a gyógyulási esélyek.
A leszállási zavarok okairól és kezeléséről részletesebben az alábbi cikkre kattintva olvashatnak!